Kulla asemel võiks vasele mõelda

Romet Kreek 16. september 2011, 00:00

Erinevalt kullast, mille hinda mõjutavad investorite hirmud ja spekulatsioonid, on vase järele Hiina näol olemas nõudlus, kirjutas Covenant Financial Servicesi investeerimisjuht Steve Shafer.

"Vask on esimene tooraine, millele mõtlen, kui me räägime toorainete vähemalt 2030. aastani kestvast supertsüklist, lisaks söele, maisile, naftale ja maagaasile," ütles globaalset makroriskifondi juhtiv Shafer. "Et Hiina saaks kasvada, tuleb see kõigepealt elektrifitseerida, ja et seda teha, on vask võtmetähtsusega. Olgu selleks kodud, haiglad, ärid, superkiirrongid või autod - need kõik vajavad elektrit, mis tähendab, et vaske."

Nõudlus vase järele ületab pidevalt pakkumist. Tänavu suvel koges Hiina korduvaid elektrikatkestusi, kuna riigis oli puudu 1500 gigavatti elektrit. Seda on sama palju, kui Argentina tarbib terve aastaga. Arvestades, et Hiinas on 160 miljonilinna ning riik plaanib viie kuni kümne aasta jooksul majutada veel 300 miljonit inimest linnadesse, vajab Hiina kaks korda rohkem söel põhinevaid elektrijaamu.

International Copper Study Group prognoosis, et maailma vasenõudlus ületab tänavu pakkumist 377 000 tonni võrra, mullu oli defitsiit 250 000 tonni. Kuidas saab tarbida rohkem vaske, kui toodetakse? Lahenduseks on vase laovarud, need aga kahanevad. Hiina tarvitab 40 protsenti maailma vasest. Kui selline tarbimine jätkub, tarbitakse järgneva 27 aastaga rohkem vaske, kui maailm on tarbinud viimase 106 aastaga.

"Kuigi vase hind on viimasel ajal surve all ning see võib kukkuda makromajandusest tingitud ebakindluse tõttu, usume meie kindlalt, et kolme- kuni viieaastases perspektiivis tõuseb vase hind reaalse nõudluse tõttu, mitte finantsalkeemia tõttu, mis on tõstnud kulla hinda," ütles Shafer.

Investorid peaks langusi kasutama vase ostmiseks. "Investorid peaksid kasutama langusi selleks, et akumuleerida pikaajalisi vase (futuuri- ja optsiooni)lepinguid madalate hindadega, ja mitte muretsema lühiajalise volatiilsuse pärast. Reaalset rikkust luuakse siiski mitte sekund sekundisse kaubeldes, vaid otsides reaalseid investeerimisvõimalusi, nagu Hiina vasenäljast tingitud vase pakkumise-nõudluse tasakaalustamatus," märkis Shafer.

Oma seda, mida vajavad hiinlased. Kui maailma vasenõudlus jätkab konservatiivset 3protsendilist kasvu aastas järgmise kümne aasta jooksul, siis Shaferi arvutuste kohaselt tuleks tööle panna 44 uut kaevandust, mis toodaks vähemalt 150 000 tonni vaske aastas. Praegu on maailmas vaid 26 nii suurt kaevandust. 2010. aastal kasvas Hiina vasetarbimine 4,3 protsenti ja tänavu võib see kasvada 6 protsenti.

"Ütleme lihtsalt, et me tahame omada seda, mida Hiina ja sarnased maad vajavad," ütles Shafer.

Shaferi Hiina tõusuteooria on tugevas vastuolus tema pessimistlike USA ja Euroopa majanduste väljavaadetega. Lääne-Euroopa kõrge võlakoormuse suhe SKPsse toob aeglase majanduskasvu või stagneerumise aastateks.

Nendele, kes derivatiive peavad liiga keeruliseks ja ei oma ladu, kuhu vaske osta, võiksin ilma irooniata soovitada vaadata vasekaevandajate aktsiate poole. Lähtekohaks sobiks biz.yahoo.com/ic/131.html, kuigi see on liiga Ameerika-keskne. Neile, kes on valmis võtma väga suuri riske, soovitaksin portfelli täienduseks praegu kahjumliku Ivanhoe Minesi aktsiat. Ettevõte rajab Hiina külje alla Mongooliasse lisaks söekaevandusele suurt vasekaevandus. Aktsia sümbol on nii USA kui ka Kanada börsil IVN.

Vaske saab investeerida ka börsil kaubeldavate fondide kaudu. Näiteks on USA börsidel noteeritud vase hinda jälgivad iPath Pure Beta Copper ETN (CUPM) ja DJ-UBS Copper Total Return Sub-Index ETN (JJC).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing