Kulla asemel võiks vasele mõelda

16. september 2011, 07:02

Maailma lõpu ootamise ja  kuldmüntide veeretamise asemel võiksid investorid vasekange osta.

Erinevalt kullast, mille hind on mõjutatud hirmust ja spekulatsioonidest, on vase järgi Hiina näol olemas reaalne nõudlus, kirjutab Covenant Financial Services investeerimisjuht Steve Shafer.

„Vask on esimene tooraine, millele mõtlen, kui me räägime toorainete vähemalt 2030. aastani kestvast supertsüklist, lisaks söele, maisile, naftale ja maagaasile,“ ütles globaalset makroriskifondi juhtiv Shafer. „Et Hiina saaks kasvada, tuleb see kõigepealt elektrifitseerida, ja et seda teha, on vask võtmetähtsusega. Olgu selleks kodud, haiglad, ärid, superkiirrongid või autod - need kõik vajavad elektrit, mis tähendab, et vaske.“

Tänavu suvel koges Hiina korduvaid elektrikatkestusi, kuna riigis oli puudu 1500 gigawatti elektrit. Seda on sama palju, kui Argentina tarbib terve aastaga. Arvestades seda, et Hiinas on 160 miljonilinna ning riik plaanib viie kuni kümne aasta jooksul majutada veel 300 miljonit inimest linnadesse, vajab Hiina söel põhinevate elektrijaamade kahekordistamist.

International Copper Study Group prognoosis, et maailma vasenõudlus ületab tänavu pakkumist 377 000 tonniga võrreldes mulluse 250 000 tonnise defitsiidiga. Nendele, kes küsivad, et kus kohast saab tarbida rohkem vaske, kui toodetakse, on lahenduseks vase laovarud, mis kahanevad. Hiina tarvitab 40 protsenti maailma vasest. Kui selline tarbimine jätkub, tarbitakse järgneva 27 aastaga rohkem vaske, kui maailm on tarbinud viimase 106 aastaga.

Loe pikemalt tänasest Äripäevast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. September 2011, 19:31
Otsi:

Ava täpsem otsing