Tootlus ei ole garanteeritud

Romet Kreek 21. september 2011, 00:00

Finantsinspektsioon analüüsis investeerimishoiuste turgu, sealhulgas hoiuste tootlust ajavahemikul 1. jaanuar 2009 kuni 30. juuni 2011. Sel perioodil lõppes 62 377 investeerimishoiuse lepingut, mis jagunesid 426 hoiuseemissiooni vahel. Hoiuste kogumaht oli ligikaudu 274 miljonit eurot ehk vanas vääringus ligi 4,3 miljardit krooni.

Tootlus. Üllatav oli see, et kui pangad näitavad oma kodulehekülgedel investeerimishoiuste kogu perioodi tootlusi (mitte aasta baasile viiduna, nagu tähtajaliste hoiuste puhul), ei ole tegemist selle tootlusega, kus on arvestatud rahapaigutaja kuludega. Nimelt ei ole riskipreemiaga investeerimishoiuste puhul arvestatud makstud riskipreemiaga, mis mõjutab oluliselt hoiustaja tootlust.

Investeerimishoiuse turuülene kaalutud keskmine tootlus kujunes vaadeldud ajavahemikul negatiivseks: -0,46 protsenti. Ainult 16% investeerimishoiustesse paigutatud rahast teenis positiivset tootlust (51% hoiustest oli nulltootlusega ja 33% negatiivse tootlusega).

Kui mõned pangad on reklaaminud investeerimishoiust kui vahendit, millega inflatsiooni lüüa, siis sellest 16 protsendist positiivseks kujunenud tootlusega hoiuseid on tõenäoliselt veelgi vähem, kui korrigeerida nominaaltootlust inflatsiooniga.

Finantsinspektsioon juhib tähelepanu, et riskipreemiaga investeerimishoiuse korral maksab klient pangale teenustasuna riskipreemia, millega võib saada ka kahju, kui hoiulepingu tähtaja lõppemisel väljamakstava intressi summa ei ületa riskipreemiaks makstud summat. investeerimishoiuse intress ei ole üldjuhul garanteeritud. Saadav tulu sõltub konkreetse investeerimishoiuse intressi kujundava vara hindade liikumisest. Kui investeerimishoiuse alusvara väheneb, siis võib pank intressi mitte maksta. See tähendab, et klient tähtajaliselt investeerimishoiuselt tulu ei teeni.

Näiteks Sampo Pank pakkus investeerimishoiust Kärme Känguru. Tootetingimuste realiseerumine võimaldab tootelt teenida mitu korda enam tulu kui vastava perioodi deposiidilt, reklaamis pank. Tegelik tulemus oli finantsinspektsiooni andmetel 0% või riskitasuga hoiuse puhul -1,25% kuni -5%.

Sobivushinnang. SEB pakkus investeerimishoiust DynaMO, mille intress on seotud globaalselt aktsiate, toorainete, võlakirjade ja kinnisvara hinnaliikumist jälgiva indeksiga. Hoiusumma säilimine on täielikult garanteeritud, teatas pank. (Parim tulemus oli + 2,61%, riskitasuga hoiuse puhul halvim tulemus - 5,8%). Loetelu võiks jätkata.

Alates 1. juulist peab pank iga investeerimishoiuse kliendi puhul hindama, kas teenus sobib kokku inimese investeerimiseesmärgiga, riskitaluvusega ja kas ta saab aru teenusega seotud riskidest.

"Investeerimishoiuse näol on tegemist on hübriidtootega, mistõttu teenuse sisu täpsemalt analüüsimata võib kliendil tõepoolest tekkida ekslik arvamus investeerimishoiusest kui riskivabast investeerimisviisist," kommenteeris finantsinspektsiooni juhatuse liige Kaido Tropp. "Toodet tutvustavates materjalides võib väiksema kogemusega hoiustaja ning investori jaoks kõlama jääda sõnum, et tegemist on tähtajalise hoiusega, mis annab võimaluse teenida tähtajalisest hoiusest kõrgemat intressi."

Muide, oleks 2009. aasta alguses hoiustajad otsustanud 2,5aastase tähtajalise hoiuse kasuks, saanuks säästjad ka inflatsiooni arvestades plusspoolele. Sampo Pangas oli kaheaastase kroonihoiuse intressimäär aasta baasil 7%, Swedbankis 6,15% ja Bigbankis suisa 9%.

Sampo Pangas oleks 10 000kroonise hoiusega teeninud 7% aasta baasil intressimääraga 1750 krooni intressi, Swedbankis 1537,50 krooni ja Bigbankis 2250 krooni. 2009. aastal oli inflatsioon -0,1%, 2010. aastal 3%. Tõeliselt käest on ära läinud inflatsioon tänavu. Augustis kasvasid tarbijahinnad aastaga 5,5%.

Asi selgeks. Loo moraal võiks olla selline, et investeerimishoiusega teenid turgude soodsa arengu korral, mis ei ole kindel. Ebasoodsate olude korral võib riskipreemiaga investeerimishoiuse tootlus olla negatiivne. Investeerimishoius ei pruugi lüüa inflatsiooni. Panka minnes peab inimene endale teadvustama, kas ta tahab garanteeritud tootlust (tähtajaline hoius) või anda raha panga kätte, kusjuures milliseks kujuneb tulevikus tootlus, ei ole teada (investeerimishoius). Rõhutaksin just, et panka minnes, sest pärast suvalisi pangatoiminguid võidakse teile hakata pakkuma atraktiivseid rahapaigutusvõimalusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing