Vahtplast vallutab fassaade

Tea Taruste 21. september 2011, 00:00

"Soojustamisel sõltub lahendus olemasolevast konstruktsioonist, sest majad pole ju sarnased nagu Salvo kelgud," sõnas Ehitusekspertiisibüroo OÜ juhatuse esimees Teet Sepaste. "Suurim probleem on, et soojustamisel vahetatakse tavaliselt ka aknad ja ventileerimise peale ei mõelda. Sellisel juhul pole ju vahet, millise materjaliga soojustada. Kui ventileerimist ei lahendata, on tõenäoline, et suure niiskuskoormuse tõttu uus viimistlus ei püsi," jätkas ta.

Soojustuskampaania mahitab hinnatõusu. Dominos Projekt OÜ juhi Aivar Juhandi sõnul on vahtpolüstüreeni kasutamine hoonete lisasoojustamisel üks soodsamaid ja ka efektiivsus üks paremaid. "Mineraalvill ja ka selle paigaldustööd on kallimad, ent soojapidavuse omadustel pole vahet. Ning kui soojustada vana paneelmaja ja jätta ventilatsiooniavad tegemata, tekib õhupuudus nii villa kui ka plaadiga soojustatud hoone korterites. Vaja on puhastada olemasolevad väljatõmbeavad ning paigaldada ventilatsiooniõhu klapid," selgitas ta. Juhandi sõnul on soojustustööde hinnad tõusnud mullusega võrreldes peaaegu 20% ja tõusevad veel. "Saastekvootide raha kasutamise aeg on ju piiratud ning probleeme on ka tööjõuga. Materjalide puhul võib tulla 5% hinnatõusu, ent tööjõul võib see aastases perspektiivis olla suuremgi. Oleme ka ise töötajaid välja õpetanud, aga õpihimulisi inimesi on vähe. Turul on igasuguseid tegijaid ning tellijal soovitaksin küll valida omanikujärelevalve välja juba enne ehitaja otsimist," märkis ta.

Korteriühistu Kauge 10 kolmekorruselise telliskivihoone fassaadisoojustustööd läksid maksma 89 335 eurot. "Fassaadisoojustustööd tegi EcoScan OÜ, akende paigalduse ja vahetuse allhankena Lemar Ehitus OÜ. Vastuvõtuaktile kirjutasime alla paar nädalat tagasi ja ma usun, et saime selle raha eest parima tulemuse," märkis juhatuse liige Kalle Kalmann.

Ehitusmaksumus versus energiasääst. Ühistule projektijuhtimise ja omanikujärelevalve teenust osutanud Ehitusjuht OÜ tegevjuhi Kaido Müürsepa sõnul oli Kauge 10 soojustamisel kaalumisel tuulutatav fassaad, kaetuna kas Marmorociga või kivipuruplaadiga, või siis õhekrohvsüsteemiga kaetud fassaad. "Tehti veeauru liikumise arvutus, mis näitas, et olemasoleva konstruktsiooni peale polüstüreenist soojustuse kleepimine ja õhekrohviga katmine on ohutu," rääkis Müürsepp ja lisas, et soojustamisel tuleb energiasäästu kõrval jälgida ka majanduslikku otstarbekust ja arhitektuurset väljanägemist. "Kuna sama paksusega soojustuse korral on tuulutatava villaga soojustatud ja polüstüreeniga soojustatud seinte soojapidavuse kasv peaaegu võrdne, kuid tuulutatava süsteemi rajamiskulu kõrgem, siis see määraski valiku."

Olenemata valitud ja paigaldatud fassaadi lisasoojustuse tüübist ja materjalidest tuleb Müürsepa sõnul lahendada värske õhu juurdevoolu küsimus. "Selleks puuriti elamu kõikide tubade seina värskeõhuklapi avad, mille kaudu muutub võimalikuks normaalsem õhuvahetus korteris," sõnas ta. Varem oli värske õhu juurdevool tagatud vanade ebatihedate akende pilude kaudu, kuid enamjaolt olid korterite aknad juba vahetatud õhutihedate akende vastu, mistõttu õhuvahetus nendes korterites ei toiminud.

Ehitusekspertiisibüroo OÜ juhatuse esimehe Teet Sepaste sõnul annab nii mineraalvilla kui ka polüstüreeni halvasti paigaldada. Polüstüreeni puhul tuleb avade ümbrused ja korruste vahed isoleerida kivivillast ribadega, et takistada tule levikut. "Materjal pole tule leviku suhtes sugugi ohtlikum kui vill, ent kui tuli lahti pääseb, on kahju suurem," märkis ta.

"Fassaadi alumise osa tugevdamiseks, kus vigastusoht suurem, on vastupidavuse suurendamiseks hea teha topeltarmeering," õpetas Dominos Projekt OÜ juht Aivar Juhandi.

Krohvimisel on kõige tähtsam õige tehnoloogia jälgimine. Mille vastu Sepaste sõnul enim patustatakse, on püüd teha töid külmaga või märgunud alusele. "Korralike tellingute puhul saab fassaadi vihma eest kaitsta, ent tuleks jälgida, et ööpäevane temperatuur ei langeks alla +5 kraadi," sõnas ta.

Polüstüreeni puhul on oluline, et ei jäetaks konstruktsiooni tühimikke. "Materjal nõuab paigaldamiseks siledat pinda ja näiteks killustikuga kaetud välisseinte puhul jääb õhkvahe sisse," märkis Sepaste.

Plaatide paigaldamisel tuleb kasutada kvaliteetseid ja sertifitseeritud tooteid ning Estplast Tootmine OÜ arendusjuhi Janika Rougijaineni sõnul sobivad kõikide Eestis toodetavate segutootjate segud.

"Kui segu on ebakvaliteetne, ei pruugi plaat korralikult seina kinnituda ning soojustamine ei anna sellist tulemust, nagu seda soovitakse," hoiatas ta ning lisas, et arvestada tuleb ka soojustustööde ajagraafikuga, sest EPS-plaate ei tohiks jätta pikemaks ajaks (üks kuu) avatuna UV-kiirgusele.

Probleem on tema sõnul ka see, et soojustusplaati ei kinnitata korralikult seina. "Mitte mingil juhul ei tohi jätta õhukihi vahet soojustusplaadi ja seina vahele. Plaadi kinnitamine ei õnnestu ka, kui segu on kas liiga vähe segu või on see liiga vedel," lisas ta.

Soojustustöö tellijal on oluline teada, milline on õige toode fassaadile. "Sel juhul jääb ära ehitaja püüd kasutada mittesobivat toodangut. Tähelepanu tuleks pöörata ka imporditud EPSile, kuna sageli ei vasta imporditud materjal deklareeritud näitajatele. Ebakvaliteetse toote kasutamise tulemus on see, et peale soojustamist kulud küttele ei vähene sellises mahus, nagu oli esialgu planeeritud," märkis Rougijainen.

Tellige korrektne projekt! Ja ärge ostke projekti hinda, vaid sisu, kuna turul on palju projekteerijaid, kes ei peaks selle projekteerimisega tegelema, kuna neil pole õrna aimugi toimivatest lahendustest ega ehitusfüüsikast.

Nõustamisteenus (projekteerimise ja hanke korraldamine, pakkumiste analüüs, ehituslepingu ülevaatus, omanikujärelevalve), tuleks tellida enne, kui mingi jama on kokku keeratud, sest planeerimisel tehtud vigade hilisem ümbertegemine võib osutuda väga kalliks.

Kõige tähtsam on vaadelda ehitist kui tervikut. Kui tehakse soojustustöid, tuleb kindlasti tegeleda ka ventilatsiooni ja küttesüsteemi parendamisega või ümberehitusega, sest vastasel juhul ei pruugi lubatud säästunumbrid olla saavutatavad või saavutatakse need sisekliima halvenemise arvel.

Näiteks KÜ Kauge 10 kortermajal tehti varem rekonstrueeritud küttesüsteemi täielik ümberseadistamine, et energiasääst oleks saavutatav. Samas tuleb arvestada ka sellega, et ventilatsioonisüsteemi korrastamisega kaasneb ventileerimise energiakulu kasv. See sööb osaliselt piirdekonstruktsioonide soojapidavuse kasvust saadavat energiasäästu, kuid tagab normaalse sisekliima - parema enesetunde, värskema õhu ja hallituste puudumise.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:02
Otsi:

Ava täpsem otsing