Elop pole aastaga imet korda saatnud

Raivo Sormunen 22. september 2011, 00:00

Eile sai täpselt aasta, kui Olli-Pekka Kallasvuo asemel sai Nokia presidendiks ja juhatuse esimeheks Stephen Elop. Tema juhtimise all on aktsia kaotanud aastaga üle 40% ning investorite lootus on hakanud kustuma. Elop on aga firma uues edus kindel. Tal on olnud alles vähe aega Nokiat muuta ning nagu ta on ka ise öelnud: "Suured strateegilised muutused võtavad aega ning neid ei saa teha suure pauguga."

Aasta on olnud Nokiale ja Elopile väga raske. Ettevõtte aktsia on langenud enam kui 40% ning vajunud 4,23 euroni (suvel käis aktsia ära ka alla 4 euro taseme ehk viimase kolmeteist aasta madalaimal tasemel). Soome mobiiltelefonitootja turuväärtus on langenud 15 miljardi euro juurde, mistõttu ta visati möödunud reedel välja ka prestiižsest Euroopa suurimaid firmasid jälgivast Stoxx50 indeksist.

Kui võtta Nokia turuväärtusest maha kontol lebav vaba raha, jääb ettevõtte väärtuseks alles vaid 9 miljardit eurot.

Ühes käibe- ja kasumiprognooside kärpimisega on Nokia kaotanud aasta jooksul märkimisväärselt turgu. Strategy Analyticsi andmeil on Nokia turuosa nutitelefonide turul ehk turul, kus tehakse raha, langenud aastaga koguni 43 protsendilt 17-le. Samas antakse investoritele lootust näha paremat tulevikku. "Aasta jooksul on olnud meie sektori kõige suuremaks üllatuseks muutuste kiirus. Me oleme väga huvitavas ajajärgus. Õnneks võtsime veebruaris vastu väga olulisi otsuseid, mida me praegu täiel jõul töösse rakendama," märgib Elop.

Nokia-Microsofti telefoni ootel. Veebruaris lõi Nokia liidu Microsoftiga, et üritada koos tarkvaratootja Windowsi platvormiga tuua Nokia jõuliselt tagasi nutitelefonide turule. Ettevõte teeb veel viimaseid pingutusi, et esimene ühine telefon jõuaks neljandas kvartalis lettidele.

Eks esimesest ühistelefonist saab oluline suunanäitaja, kuhupoole hakkab Nokia (aktsia) edaspidi tüürima. Veidi võib pilt selgineda juba 20. oktoobril, kui Nokia avaldab kolmanda kvartali majandustulemused ja ehk räägib midagi täpsemat ka lähituleviku kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing