Elopi käe all on Nokia kukkunud 40%

Raivo Sormunen 21. september 2011, 11:54

Aasta tagasi sai Olli-Pekka Kallasvuo asemel Nokia juhiks Stephen Elop. Tema ajal on aktsia kaotanud väärtusest üle 40% ning investorite lootus on hakanud kustuma. Elop on aga firma uues edus kindel.

Tänane Helsingin Sanomat kirjutab, et mobiiltelefonide tootja värske juht elab lennukis. Viimase kümne päeva jooksul on Elop jõudnud viibida Hiinas, Indias, USAs ja kahel korral Suurbritannias. Kanada tarkvarainsenerist Nokia juhiks tõusnud mees peab kohtuma oma klientide ja töötajatega. Ning neid on maailmas piisavalt.
„Ma võin öelda, et minu kodune aadress on mingi Finnairi lennuki väljalennu number,“ sõnab Elop.

Aasta on olnud Nokiale ja Elopile väga raske.
Ettevõtte aktsia on langenud enam kui 40% ning vajunud 4,34 euroni (suvel käis aktsia ära ka alla 4 euro taseme ehk viimase kolmeteist aasta madalaimal tasemel). 
Soome mobiiltelefonitootja turuväärtus on vajunud sellega vaid 15 miljardi euro juurde, mistõttu Nokia visati möödunud reedel välja Euroopa suurfirmasid jälgivast Stoxx50 indeksist.
Kui võtta Nokia turuväärtusest maha kontol lebav vaba raha, jääb ettevõtte väärtuseks alles vaid 9 miljardit eurot.
 
Ühes prognooside kärpimisega on Nokia kaotanud aasta jooksul märkimisväärselt ka turgu. Strategy Analyticsi andmeil on Nokia turuosa nutitelefonide (ehk turul, kus tehakse raha) langenud aastaga koguni 43%lt 17%ni.

„Aasta jooksul on olnud kõige suuremaks üllatuseks meie sektoris muutuste kiirus. Me oleme väga huvitavas ajajärgus. Õnneks võtsime veebruaris vastu väga olulisi otsuseid, mida me praegu täiel jõul töösse rakendama,“ märgib Elop.

Veebruaris lõi Nokia liidu Microsoftiga, et üritada koos tarkvaratootja Windows platvormiga tuua Nokia jõuliselt tagasi nutitelefonide turule. Ettevõte teeb hetkel veel viimaseid pingutusi, et esimene ühine telefon jõuaks neljandas kvartalis lettidele.

Eks esimesest ühistelefonist saab oluline suunanäitaja, kuhu poole hakkab Nokia (aktsia) edaspidi tüürima, aga nagu ka Elop on öelnud: suured strateegilised muutused võtavad aega ning neid ei saa teha suure pauguga.  

Elop toob Soome ajalehele antud intervjuus välja, et Soomes käies teeb ta tavaliselt tööd, kuid üritab vabal ajal tutvuda ka Soome kultuuriga. Nokia juhi sõnul tutvustas ta suvel Soome saartega ja käis mõned kuud tagasi oma pojaga laevakruiisil Tallinnas.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2011, 13:58
Otsi:

Ava täpsem otsing