Swedbank: riskipreemia on kliendi vaba valik

Romet Kreek 21. september 2011, 09:02

FI viidatud kliendi jaoks kahjumlike investeerimishoiuste negatiivne tootlus tuleneb riskipreemiat sisaldanud lepingute arvelt, mis on klientide vabatahtlik valik.

Järgneb Swedbanki eraisikute arveldus- ja investeerimistoodete valdkonna juhi Kai Voore kommentaar finantsinspektsiooni investeerimishoiuste analüüsile:

Finantsinspektsiooni poolt vaadeldud perioodi keskmine tootluse number sisaldab endas nii riskipreemiaga investeerimishoiuseid kui ilma riskipreemiata sõlmitud lepinguid. Viidatud keskmine negatiivne tootlus tulenebki nende lepingute arvelt, mis sisaldasid riskipreemia maksmise võimalust. Valitud perioodil oli umbes kolmandik lepingutest sõlmitud riskipreemia võimalusega ja see oli klientide vabatahtlik valik.

Finantsinspektsiooni analüüsi puhul tasub tähelepanu juhtida ka asjaolule, et see käsitles nende investeerimishoiuste tootlust, mis valitud ajavahemikul 1. jaanuarist 2009 - 30. juunini 2011 lõppesid, seega ajal, kui turud olid madalseisus. Kui analüüs sisaldaks sellest varasemaid või hilisemaid perioode, oleks ka tulemus erinev.

Kuna investeerimishoius on seotud väärtpaberiturgude liikumisega, ei saa turgude languse korral oodata ka hoiuse positiivset tootlust - siiski piirdub hoiustaja risk vaid sellega, et ta intressi ei teeni. Ehk teisisõnu ühendab investeerimishoius deposiitide turvalisuse ja väärtpaberituru võimalused. Kuid erinevalt tavalisest tähtajalisest hoiusest on investeerimishoiuse puhul täiendava intressi teenimiseks võimalus olemas, mida tõestab erinevate hoiustamisperioodide statistika. Samas need investorid, kes panustasid samal ajavahemikul otse väärtpaberiturule, kaotasid tunduvalt enam, jäädes ilma pea kogu algsest summast.

Erinevalt meedias esitatud sõnumite üldistusest, ei ole Swedbank kunagi väitnud, et investeerimishoiuse tootlus inflatsiooni kindlasti ületab. Samas, kui tavalise tähtajalise hoiuse ja inflatsiooni tänane vahe on mitu protsendipunkti, on hoiustaja enese ootus teenida kindlasti suuremat intressi. Investeerida otse väärtpaberiturule oleks ilmselgelt riskantsem, mida näitab ka turgude liikumine samal perioodil, aastatel 2009-2011.

Swedbankis ei tegele investeerimishoiuste müügiga tavatellerid, vaid konsultandid, kes veenduvad enne lepingu sõlmimist alati, et klient saab aru lepinguga kaasnevatest riskidest ja võimalustest. Riskipreemiaga sõlmitud lepingute osakaal on aja jooksul ka muutunud, tulenevalt ootuste ja tajutud riskide muutumisest.

Kindlasti ei ole panga eesmärk vältida intresside maksmist. Näiteks on Swedbanki peagi lõppeva investeerimishoiuse portfelli tootlus tänase seisuga positiivne.
Selleks, et maandada turu kõikumisega kaasnevaid võimalikke riske, teeme pea iga kuu uue investeerimishoiuse. See ja asjaolu, et tõime miinimumsumma 300 euro tasemele, annab kliendile suurema valikuvabaduse ja võimaluse oma riske hajutada. Alternatiivina võib käsitleda ka tähtajalist hoiust, kuna Swedbank on Eestis ainus pank, mis võimaldab selle kliendi soovi korral sisuliselt hetkega lõpetada. Loodame, et need paindlikud lahendused annavad klientidele võimaluse mõistliku riskitaseme juures oma sääste võimalikult efektiivselt investeerida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2011, 19:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing