Viis olulist küsimust ettevõtjale

21. september 2011, 14:37

Äipäeva majanduskonverentsil Äriplaan 2012 esinedes soovitas Krimelte omanik ja juht Jaan Puusag ettevõtjatel otsida järgmise aasta äriplaani tehes vastust viiele küsimusele.

1. Kas majandus on tõusmas või langemas? Puusaagi sõnul on Eestil seni õnnestunud muu Euroopaga vastuvoolu ujuda. 

2. Kuhu suunduvad toorained? Puusaagi kinnitusel on olukord tooraineturul muutunud. Kui veel mõni aeg tagasi oli väga tugev hinnasurve, siis nüüd on nõudlus langemas ja seetõttu on surve ka hindade langusele.

3. Kus on lisavõimalusi tulusid teenida ehk millistele uutele turgudele minna? Puusaag ütles Krimelte kogemusele tuginedes, et mida suurem on turg, kuhu minnakse, seda lihtsam on saak. Ta tõi näiteks Brasiilia, kus Krimelte lühikese ajaga saavutas sarnase müügimahu Balti turuga.

4. Kus on kulude vähendamise võimalusi? Puusagi sõnul on ettevõtted täna efektiivsemad kui kunagi varem, aga kuludega tuleb tegeleda edasi. Näiteks Krimelte ei pööranud mingil hetkel kuludele tähelepanu. „Alguses me laadisime, sihtisime ja tulistasime. Siis ainult laadisime ja tulistasime ja lõpuks ainult tulistasime,“ kirjeldas Puusaag Krimelte tegutsemist sellel sajandil. Kuna kuludele ei pööratud enam tähelepanu, siis 2007. aastal hakkas kasum kiiresti langema ning tänu kulude järsule kärpimisele õnnestus kasum pöörata 2008. aastal taas tõusule.

5. Kas oleme valmis selleks, et majanduskeskkond võib järsult muutuda?Rääkides kriisi õppetundidest ütles Puusaag, et keskenduda tuleb põhitegevusele. „Õnneks suutsime käed hoida eemal kinnisvarast ja teistest kõrvaltegevustest,“ ütles Puusaag.

Ta soovitas ettevõtjatel olla tuleviku suhtes konservatiivne ja kulude kärpimisel palga alandamise asemel vähendada inimeste arvu. „Meil oli võimalik, aga me ei vähendanud töötajate palka. See oli väga õige otsus, sest saime vastutasuks ülipühendunud ja väga tänulikud inimesed,“ rääkis Puusaag. Ta lisas, et kriisiajal muudeti töötajate tulemustasusüsteemi, millega muudeti töötajate sissetulek veelgi enam sõltuvaks konkreetse töötaja töö tulemustest.

Veel õppis Puusaag kriisist, et tuleb valmistuda alati erinevateks tulevikustsenaariumiteks ning otsida võimalusi raiskamise lõpetamiseks ja efektiivsuse tõstmiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. September 2011, 10:03
Otsi:

Ava täpsem otsing