22. september 2011 kell 5:18

Itaalia üritab majanduskasvu

Itaalia plaanib reforme, mis peaksid andma otsustava tõuke riigi stagneeruvale majandusele.  Ilma majanduskasvuta on Itaalia gigantse riigivõla (u 1900 miljardit eurot) kahandamine pea võimatu. On aga kahtlane, kas Itaalia nõrk ja lõhenenud valitsus reformidega toime tuleb.

Ajalehe Financial Times andmetel peaks Itaalias veel septembri lõpus välja tulema seadus, mis näeb ette erasektorile tehtavaid maksusoodustusi investeeringuteks infrastruktuuri ja lairiba internetiühendustesse. Muuhulgas sisaldab see 8 miljardi euro suurust projekti kiirtee ehitamiseks Roomast Veneetsiasse. Aasta lõpuks on plaanis liberaliseerida teenuste sektor ja sillutada teed edasistele erastamistele, eelkõige on plaanis erastada kohalikele omavalitsustele kuuluvad kommunaalettevõtted. Üks ametnikest nimetas plaani “järgmise 10 aasta visiooniks”.

Valitsuse senine säästupoliitika turgusid ei veena, esmaspäeval tuli selle tunnistuseks reitinguagentuurilt S&P Itaalia reitingutaseme alandamine. S&P kärpis esmaspäeval Itaalia  tasemelt A+ tasemele A negatiivse väljavaatega, põhjenduseks nõrgad kasvuväljavaated ja habras valitsus. Maksejõuetust ei ole Itaalia puhul siiski karta, see on agentuuri hinnangul “äärmiselt kauge võimalus”. Ka Moody’s ähvardab reitingut langetada, kuna Itaalial puuduvad kasvu õhutavad meetmed ning põhjapanevad struktuurireformid. IMF ennustab aastaks 2012 Itaaliale 0,3 protsendilist kasvu senise 1,3 asemel. S&P ennustab aga lausa 0,6 protsendilist majanduslangust. Itaalia valitsus ise ennustab selleaastaseks majanduskasvuks 0,7 protsenti SKP-st.

S&P arvates on Itaalia tulevik tume. „Reitingu langetamine peegeldab meie arvamust, et Itaalia kasvuväljavaated on halvenenud,“ ütlevad agentuuri eksperdid. Nõrk koalitsioon ja tülid parlamendis „piiravad ka tulevikus valitsuse võimalusi reageerida otsustavalt keerulisele sise- ja välismajanduse olukorrale.“ Praegune 60 miljardi euro suurune säästuprogramm ei muuda väidetavalt midagi. Kaks kolmandikku sellest baseerub maksutõusudel, Itaalias on aga maksud praegugi juba liiga kõrged, ütles S&P. “Itaalia on jäänud kinni allakäigu spiraali, millest ta ise ilma välise abita välja ei tule,” kommenteeris seisu mõttekoda Re-define ajalehel FT. Londonis asuv Mizuho International omakorda ütles, et oleks “hirmus mõelda” kui turg kaupleks Itaalia võlakirjadega ilma EKP toetuseta.

Valitsusel on muud mured

Itaalia tööandjate keskliit Confindustria nõuab valitsuselt suuremat panustamist. „Meil on kõrini olemast rahvusvaheline naljanumber,“ ütles liidu president Emma Marcegaglia. Mitmete vaatlejate arvates on Itaalia valitsuskoalitsioon selleks liiga lõhenenud, et mingites suuremates majandusreformides kokkuleppele jõuda. Paljudel parlamendisaadikutel on hoopis teist laadi mured. Ühtedel lasub korruptsioonikahtlus, teistele heidetakse ette koostööd maffiaga. Peaminister Berlusconil endal on käimas neli suurt kohtuprotsessi, mis võivad talle saatuslikuks saada.

Nii toob Itaalia press iga päev välja uusi detaile peaministri kõnedest Bari ettevõtja Giampaolo Tarantiniga, kes Berlusconile pidude jaoks noori seksikaid tüdrukuid hankis ja kellele Berlusconi vastutasuks mitmeid ärile kasulikke teeneid osutas. Lisaks protsess Milanos, kus peaministrit süüdistatakse advokaat David Millsile 440 000 euro suuruse altkäemaksu andmise eest. Berlusconit süüdistatakse ka maksudest kõrvalehiilimises ning alaealisega seksimises. Selle nädala algul kirjutas ajakiri Spiegel uskumatutest roppustest, mida Berlusconi on lasknud kuuldavale Saksa kantsleri Angela Merkeli aadressil. Solvatud on riigi kantslerit, mis hetkel kõige rohkem euro päästmisele kaasa aitab, kirjutab Spiegel. „Berlusconi suu võib see skandaal igaveseks sulgeda.“ „See ei ole enam Opera Buffa, vaid hoopis kodune tragöödia,“ ütles Spiegelile Itaalia endine suursaadik Saksamaal Puri Purini. „Kes ulatab peale selliseid kuuldusi Itaaliale veel abikäe, mida talle dramaatilises majandusseisus nii väga vaja on?“

Itaalia opositsioon nõuab Berlusconi tagasiastumist. Peaminister olevat „alanduseks kõigile itaallastele“ ja „haige mees, kes tuleks paigutada ravile“. Parlamendi president ja Berlusconi kunagine liitlane Gianfranco Fini nõuab, et riik vajab uut valitsust ja peaministrit.  Isegi Berlusconi koalitsioonipartneri Lega Nord juht Umberto Bossi on avalikult öelnud, et valitsus ei püsi 2013 aasta lõpuni. Ainult Venemaa peaminister Vladimir Putin on öelnud, et Berlusconi vastane kriitika  tuleb „puhtalt kadedusest“.

Autor: Katri Soe-Surén, Silvia Kruusmaa

Hetkel kuum