Börsid punases

Raivo Sormunen 22. september 2011, 16:34

Tallinna börsil ei suudetud täna ignoreerida globaalsete aktsiaturgude liikumisi. Võrreldes muu maailmaga polnud liikumised Tallinnas aga kuigi suured.

Suurematest tegijatest vajus Tallink Grupp 4,0% (0,574 euroni), Olympic EG 4,8% (0,951 euroni), Merko Ehitus 2,2% (5,380 euroni) ja Silvano FG 6,1% (2,71 euroni).
Tänu paarile suuraktsiatega tehtud plokktehingule tuli börsi kogukäibeks igati korralik 1,68 miljonit eurot.

Võrreldes muu maailmaga polnud Tallinna börsi liikumised täna aga kuigi suured. Nii näiteks on Londoni FTSE 100 praeguseks kaotanud 5,1%, Saksa DAX30 indeks 4,6% ja Prantsuse CAC40  5,6%.
Ka USA börsiindeksite futuurid ootavad 2,5% langust, kuid siin peab arvestama seda, et eile hilisõhtul juba Ühendriikide turud jõudsid 2,5% miinust „ette ära teha“.

Aktsiaturgude kiire languse taga on rida uudiseid, mis kõik osutavad maailmamajanduse olulisele jahtumisele.
Nii näiteks ütles eile kogunud USA föderaalreserv, et majanduse langusrisk on märkimisväärne ja on palju probleeme, mille lahendamine võtab aega – nagu näiteks kõrge tööpuudus ja nõrk eluasemeturg. Lisaks kärpis reitinguagentuur Moody`s eile kolme Ameerika suurpanga (Bank of America, Wells Fargo ja Citigroup) reitingut, öeldes et finantsprobleemide valguses kahaneb tõenäoliselt valitsuse soov suurpanku päästa.
Lisaks on täna õli tulle valanud „globaalne tootmiskeskus“ Hiina, kus tootmissektor näitas septembris juba kolmandat kuud järjest langust.

Negatiivse uudiseta ei jätnud turgu ka Euroopa, kus eurotsooni teenuste ja tootmissektori ostujuhtide küsituse tulemusena nähti sektoris septembris esmakordselt pärast kahe aasta pikkust vaheaega langust (indeks kukkus 49,2 punktini, alla 50 punktine skoor näitab langust).

Lisaks aktsiaturgudele on kiires liikumises ka muud varad.
Nii näiteks on naftabarreli hind langenud NY-s 81 dollarini ehk ligi 6%, samuti on tugevneva dollari (1,345 dollarit euro eest) juures lastud kiiresti õhku välja ka kulla hinnast, mille unts maksab 1740 dollarit ehk 3,5% eilsest vähem.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2011, 19:49
Otsi:

Ava täpsem otsing