630 mln eurot on Tallinna börsilt kadunud

Fredy-Edwin Esse, California 22. september 2011, 09:41

Tallinna börs ja sinna kuuluvad ettevõtted on kukkunud läbi selle aasta põhjadest, veebruari tipuga võrreldes on aktsiaturult kadunud üle 600 miljoni euro.

Endiselt ei saa mainimata jätta, et Tallinna börs oli läinud aastal üks maailma parimaid börse, tõustes aastaga ligikaudu 70%. Sel aastal on aga Nasdaq OMXT indeks sisenenud karuturule, mis teatavasti hakkab pihta, kui indeks on kukkunud üle 20% tipust. Kui võtta aasta algusest, siis Tallinna börs on 21,72% miinuses, aga kui võrrelda 2011. aasta tipuga, siis languseks on koguni 30,15%.

2011. aasta tipp saavutati 18. veebruaril, kui Nasdaq OMXT turukapitalisatsioon oli 1 900 526 864,47 eurot, kuid artikli kirjutamise ajaks ehk 20. septembriks oli sellest järele jäänud vaid 1 277 714 388,14 eurot.

Ühtlasi võib sellega väita, et Tallinna börs on sisenenud karuturule, kus investorid uute ja suuremate kaotuste ootuses ja kartuses eelistavad aktsiaid müüa. Sellisel juhul ei pruugi investoreid isegi ahvatleda fakt, et suhtarvude poolest on börsiettevõtete aktsiad mitme aasta odavaimal tasemel.

„Meie hinnangul on suur osa meie kaetavatest aktsiatest tõepoolest liiga madalalt hinnatud,“ kommenteeris olukorda Swedbanki Balti aktsiaanalüüsi juht Marek Randma. „Katame Baltikumis hetkel 17 ettevõtet, millest lausa üheksale oleme andnud ostusoovituse.“

Aktiivse erainvestori Rene Ilvese sõnul ei tohiks pikaajalist investorit lühiajalised kõikumised häirida. „Warren Buffett on öelnud, et kui sa ei suuda rahulikult vaadata oma aktsiaportfelli 50 protsendilist langust, siis ära parem investeeri.“ Ilves lisas, et Tallinna börsil on noteeritud mitmed ettevõtted, mille aktsiahind on ka pärast hiljutist langust endiselt liiga kõrge, täpsustama milliseid firmasid ta silmas peab.

Kogu artiklit saab lugeda tänasest Äripäevast, mille päevapileti saab tellida siit

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. September 2011, 16:02
Otsi:

Ava täpsem otsing