Signe Sillasoo • 22 september 2011

Titaanide võitlus

Selle aasta alguses Berliini filmifestivalil linastunud ja palju kära tekitanud dokumentaalfilm "Hodorkovski" heidab pilgu Venemaa ühe rikkama mehe ja ühtlasi kuulsaima vangi minevikule ja olevikule.

Mihhail Hodorkovski, kunagine kommunist, seejärel edukas kapitalist, oligarh, 2003. aasta rikkaim inimene Venemaal ja naftafirma Jukos juht, ründas avalikult president Putinit. Sellele järgnes titaanide võitlus, mille tulemusel saadeti Hodorkovski 2005. aastal kaheksaks aastaks vangi. See oli alles algus. Mullu uute süütõendite ilmnemisel toimunud kohtuistungil, kus teda süüdistati rahapesus, pikendati tema vangistust 2017. aastani.

Tagasivaade minevikku. Miks Hodorkovski USAst Venemaale üldse naasis, kui ta teadis, et tema üle hakatakse mõistma ebaõiglast kohut? Kas ta oskas ette aimata, et tõuseb märtri staatusesse, või oligi see tema kaval plaan? Nõnda küsib filmi sissejuhatavas tekstis režissöör Cyril Tuschi, kes üritab oma kaamerasilma vahendusel neile küsimustele filmis ka vastuseid otsida. Režissöör harutab lahti Hodorkovski minevikku, temaga seotud ettevõtete poliitilise tausta ning jõuab lõpuks intervjuuni peaosalise endaga.

Põhjus, miks Tuschi filmitegemise Hodorkovskist, kelle auks ja kaitseks on kirjutatud sümfooniaid ja publitseeritud arvukalt trükimaterjali, ette võttis, oli tema isiku ümber olev müstika ja mõistmatus.

"Tal on küljes märtri aura, mida teiste elavate puhul ei kohta. Hodorkovski on loogikast juhinduv inimene. Kogu tema käitumine on tuginenud loogikale, kuni hetkeni, kui ta tegi midagi täiesti ebaloogilist ja läks vangi, ehkki tal oli võimalus minna välismaale eksiili," ütles Tuschi Saksa väljaandele Spiegel antud intervjuus. Oma filmiga üritabki ta mõista Hodorkovski teo tagamaid, vesteldes tema tuttavate, poolehoidjate ja vastastega ning vaadates tagasi tema elule enne vangi minemist.

Filmikeelt toetab Pärdi muusika. Samas toonitab režissöör intervjuu käigus korduvalt, et ei ürita filmiga anda mingit hinnangut Hodorkovski tegudele ega sellele, kas ta on süüdi või mitte. "Ma olen kunstnik, mitte kohtunik. Ometi on küsimus, kas ta on süüdi, vaevanud ka mind ja põhjustanud mulle unetuid öid," tunnistas ta.

Režissöör vestles filmi tarbeks rohkem kui 70 tunnistajaga ja kogus rohkem kui 180 tundi intervjuumaterjali. Ometi ei olnud filmi jaoks nõus kommentaare andma ei Vladimir Putin, Dick Cheney ega ükski juhtival kohal töötav ameeriklane, kes on seotud naftaäriga.

Filmis on kasutatud Arvo Pärdi muusikat, kes on üks tuntumaid Hodorkovski toetajaid rahvusvahelisel areenil.

Hetkel kuum