USAst ei tule rõõmustavaid uudiseid

Romet Kreek 23. september 2011, 00:00

Föderaalreserv tegi kolmapäeval seda, mida investorid ootasid - teatas, et ostab majanduse abistamiseks pikema kestvusega USA valitsuse võlakirju. Aktsiad aga kukkusid, kuna Föderaalreserv tegi selgeks, et nende arvates on majanduse täielik taastumine aastate kaugusel, kirjutas AP.

Föderaalreserv hoiatas, et majanduses on olulised aeglustumise riskid. Huvitav, et see investoreid ikka üllatab.

Fed ostab pikki võlakirju. Investorid ostsid USA valitsuse 10aastast võlakirja tootluse (aasta baasil) rekordmadalaks ehk 1,86 protsendile võrreldes teisipäevase 1,93 protsendiga. Fed teatas, et ostab 2012. aasta juuniks 400 miljardi dollari eest kuue- kuni 30aastaseid USA valitsuse võlakirju. Samal ajal plaanib keskpank müüa 400 miljardi dollari eest USA valitsuse võlakirju, mille kestus on kolm aastat või vähem.

Reitinguagentuur Moody's Investor Service alandas USA suurpankade Bank of America, Wells Fargo ja Citigroupi reitinguid. Ühel või teisel põhjusel arvavad reitingu langetajad, et tõenäosus, et USA valitsus astuks toetama süsteemselt ohtlikke panku ja väldiks kolme panga läbikukkumist kriisi käigus, on vähenenud.

"Pankade abistamise tõenäosus on praegu väiksem kui finantskriisi ajal," ütles Moody'se vanemasepresident David Fanger.

Moody's käis pangareitingute kallal. Osaliselt on valitsuse väiksema sekkumise ootuse taga Dodd-Frank Wall Streeti reformiseaduse ajendil uute seadustega nõustumine. Uus seadus lõpetas võimaluse, et valitsus päästaks suuri finantssektori firmasid ning loob protsessi, mis võimaldab finantsraskustes pangal kukkuda läbi ning likvideerida oma varad.

Bank of America pikaajalist krediidireitingut langetati kahe pügala võrra, A2-lt tasemele Baa1. Wells Fargo pikaajaline võlareiting langes ühe astme võrra, tasemelt A2 tasemele A1. Citigroupi pikaajalist krediidireitingut (A3) ei alandatud, küll aga lühiajalist reitingut.

"Me ei ole nii kaugele jõudnud, et lasta kellelgi suurel läbi kukkuda," kommenteeris Bloombergile Thornburg Investment Managementi tegevdirektor Jason Brady. "Meil oli eksperiment, kus me lasime ühe põhja (Lehman Brothers), ja tulemus ei olnud väga atraktiivne. Kas nad lasevad nüüd veel kellelgi minna? Ma ei usu seda."

Pangad ei ole nõus. "Nad peavad oma loogikamuutust põhjendama, mitte vaid teatama, et see on meie metoodika," ütles SNL Financiali analüütik Nancy Bush.

Bank of America ja Citigroup teatasid pressiteates, et nad ei jaga Moody'se otsust. USA suuruselt neljas pank Wells Fargo teatas, et reitinguagentuuri muutus puudutas vaid süsteemse toetuse muutumise arvamust.

"Bank of America on palju suurema tähtsusega kui Lehman Brothers," ütles Brady. "Moody'se jaoks madalam päästmise tõenäosus ignoreerib fakti, et nad on palju suuremad tavapanganduses. Puudub võimalus, et valitsus laseks neil hävineda."

See, et Moody's alandas Bank of America krediidireitingut, ei peegelda panga krediidikvaliteeti.

"Bank of America on saavutanud olulist edu kapitali ja likviidsuspositsiooni parandamisel ning juhib riskisu," teatas agentuur.

Bank of America juht Brian Moynihan on olnud kärme mõnede pangaüksuste müügiga. Toronto-Dominion Bankile müüdi 8,6 miljardi dollariline Kanada krediitkaardiportfell ning müüdud on umbes pool oma osalusest China Construction Bankis.

Kuid pankade avatus riskidele eluasemelaenude osas bilansis ning investoritele müüdud hüpoteekvõlakirjad annavad reitinguagentuurile mõningast põhjust muretsemiseks.

Moody's usub, et muutujate potentsiaalne negatiivne tulem on oluline ning ei ole täielikult panga juhtkonna kontrolli all.

Milleks osta USA pangaaktsiaid? USA pangaaktsiad ei tundu atraktiivsed, vaatamata hindade kukkumisele.

Ma ei usu, et USA valitsus julgeb panku nende võimalikus hädas päästmata jätta ja kui nad tõesti jäävad apaatseteks, ei saa passiivsust endale lubada Föderaalreserv. Kuid kas see oleks põhjus, et osta kukkuvat aktsiat ehk haarata õhust kukkuvat nuga? USA majanduse jahenemine ning veelgi enam Euroopa Liidu võimetus lahendada euroala valitsuste võlakriisi võib tuua kahju USA majandusele ja nii kaudselt kui ka otseselt USA pankadele.

USA võlakirjaguru Bill Gross hoiatas, et kui USA valitsus ostab pikaajaliste USA valitsuste võlakirjade tootluse lähemale lühiajalistele, riskib keskpank hävitada krediidiloomeprotsessi ning tänapäevase panganduse ärimudeli, kus teenitakse odavama lühiajalise raha kaasamisel seda pikemaajaliselt ning riskantsemalt välja laenates. Paistab, et Föderaalreservil on siiski isu seda võtet katsetada.

Milleks panustada lammutatava ärimudeliga pankadele?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing