Kadrin Karner • 24. september 2011 kell 13:38

Brasiilia keskklassi ähvardab taas vaesumine

Brasiilia majandusbuumist võitis ligi 40 miljonit inimest, kellest said nn kesklassi rahvas alates 2003. aastast, kui paljud neist said esimest korda hakata lubama endale ostlemist, televiisorit, autot ja konditsioneeri.

Nüüd aga on ilmnemas märgid, et paljusid brasiillasi, tuntud ka kui uut C-klassi, (new C Class) ähvardab taas vaesus, kirjutas Reuters.

Eriti tõsised võivad olla vaesumise tagajärjed president Dilma Rousseffile, mitmetele suurtele Brasiilia ettevõtetele ja riigi majandusele laiemalt, eriti kuna Brasiilia majandus on viimastel aastatel olnud maailma üks võimsamaid kasvajaid.

„Kui me ei vaata ette, põhjustab rahvusvahelise stsenaariumi halvenemine meile tagasilöögi,“ ütles Brasiilia strateegiaminister Wellington Moreira Franco, kes vastutab riigi pikaajaliste strateegiate juhtimise eest. „Mida me saavutada tahame, on tõmmata pidurit, et ennetada Brasiilia vaesusesse tagasi langemist.“

Strateegiaministeeriumis nn uue keskklassi projekti kallal töötav Alessandra Ninis ütles, et inimesed on justkui tarbimise hullusest pimestatud ja vajavad toime tulemiseks rahanduslikku harimist.

Näiteks 2009. aasta majanduskriisi ajal oli Brasiilial mitu massiivset rahanduspoliitilist stimuleerimisprogrammidega, mis hoidsid tarbijakindlustunnet kukkumast.

Muidugi nüüd on riigi võimalused piiratumad, kuna majandus kannatab nn kõrvalmõjude all, milleks on riigieelarvega laiutamine ja inflatsioon, mis nüüd on juba umbes prognoositust suurem ehk umbes 7,3% aastas. Brasiilia majanduskasv aeglustub sel aastal umbes poole võrra. Möödunud aastal kasvas Brasiilia majandus 7,5%.

Keskklassi kuulub Brasiilias jämedalt umbes 55% elanikkonnast. Pea sama suur hulk inimesi olid vaesed veel 2003. aastal, kui presidendiks tõusis Luiz Inacio Lula da Silva.

Hetkel kuum