Hõbedat tabas 31 aasta tugevaim tagasilöök

Raivo Sormunen 26. september 2011, 00:00

Hõbe sai möödunud nädala kahel viimasel päeval massiivse müügirünnaku osaliseks. Kui neljapäeval andis hallikas väärismetall järele 9,6%, siis reedel oli vabalanguse suurus 17,7%. Kahe päevaga tuli metalli hind alla laias laastus 40 dollarilt 30 dollarile untsi kohta.

Hõbeda massiivse hinnalanguse taga võib välja tuua kolm peamist põhjust. Esiteks on paljud investorid hakanud kahtlema, kas väärismetallid on ikka segastel ja rasketel aegadel n-ö turvasadam ehk investeering, mis aitab halbadel aegadel investorite varandust säilitada.

Ehkki möödunud nädalal pakkus uudistevool palju globaalseid negatiivseid makrosündmusi ja prognoose, eesotsas USA keskpanga hoiatusega, et riigi majanduse langusrisk on märkimisväärselt kasvanud, olid suurimad langejad just alternatiivseks investeeringuks peetavad metallid. Metallide kiire vabalangus sai hoo sisse reedel, kui lisaks hõbedale kaotasid väga jõuliselt oma väärtust ka kuld (-6,0%), plaatina (-5,7%) ja pallaadium (-4,3%). Huvitav on sealjuures asjaolu, et metallid said tugeva löögi just reedel, kui globaalsed aktsiaturud olid rahunenud ning näitasid juba kergeid tõusumärke.

Tööstussektori mõju. Teiseks lisas hõbeda langusele hoogu juurde see, et poole metallinõudlusest võtab enda alla tööstussektor. "Kui (globaalne) majandus tõmbub kokku, jääb varude ahelasse istuma suur hulk hõbedat," märkis uudisteagentuurile Bloomberg MF Globali vanemstrateeg Phil Streible.

Metallide sundmüügid. Kolmanda põhjusena olid hõbeda (ja teiste metallide) kiire hinnalanguse taga margin call'id ehk võimendusega hõbedat ostnud investorid, kes olid sunnitud tagatisvara languse tõttu panema tooraine (futuurid) sundmüüki ja võimendasid sellega langust veelgi. Sel nädalal tõstab Chicago toorainebörs kulla, hõbeda ja vase tagatisvara nõudeid, et võidelda tulevikus niivõrd suurte hinnakõikumiste vastu ning muuta spekulantide elu raskemaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing