USA börs: kõikumine jätkub vähemalt Kreeka saatuse otsustamiseni

Maarja-Liis Mitri 28. september 2011, 23:40

USA börsid lõpetasid kolmapäeval varasema kolmepäevase tõusutrendi, kui mure Euroopa võlakriisi pärast eurotsooni liidrite erimeelsuste tõttu taas tuult tiibadesse sai. 

Aktsiad Ühendriikide börsidel alustasid kolmapäevast sessiooni tagasihoidliku tõusuga, kuid seda ei suudetud säilitada ja päeva lõpuks kaubeldi tugevalt punases. Esialgse kasvu taga võis olla Soome parlamendi otsus toetada eurotsooni stabiilsusfondi EFSF volituste laiendamist. Seni on ettepaneku ratifitseerinud kaheksa liikmesriiki ja neljapäeval on otsustamise järjekord Saksamaa käes.

Päeva lõpetasid kolm peamist börse iseloomustavat indeksit järgmistel tasemetel:
Dow Jones              11 010,98          -179,71                -1,61%
Nasdaq                      2 491,58            -55,25                 -2,17%
S&P 500                    1 151,06             -24,32                 -2,07%

Enim said kolmapäeval kannatada erinevate toorainetega seotud aktsiad, mis koos energiaettevõtete aktsiatega viisid alla S&P 500 indeksi. Suurimate mahajääjate seas olid näiteks kemikaalide tootmisega tegelev rahvusvaheline korporatsioon Dow Chemical (-6,24%), toornafta- ja gaasitootja Occidental Petroleum (+4,59%) ning maailma üks suurimaid vase ja kullatootjaid Freeport-McMoRan Copper & Gold (-7,24%).

Kui mureks on globaalne majanduskasv, siis kõige tõenäolisemalt saavadki kannatada tooraine- ja energiasektor, põhjendas tänast langust finantsettevõtte BTIG peastrateeg Dan Greenhaus. Lisaks on mitmed tööstusharu vaatlejad märkinud, et väärismetallid ning nendega seotud aktsiad kauplevad madalamal, sest investorid viivad sularaha saamiseks turgudelt raha minema. Kulla hind kukkus kolmapäeval ligi 2,6% ja vask ligi 7,7%.

Dow Jonesi tööstuskeskmise koostises olevatest ettevõtetest läks täna kõige halvemini alumiiniumitootjal Alcoa (-4,91%); oluliselt paremini ei läinud ka ettevõtetel 3M (-3,51%) ja DuPont (-3,31%).

Kolmapäev oli raske ka pankade aktsiatele: nii Morgan Stanley, JPMorgani, Bank of America, Goldman Sachsi kui ka Citigroupi aktsiad lõpetasid sessiooni 3-6 protsendilise kaotusega.

Nasdaqi suurim tõusja oli Amazon (+2,45%), kes esitles täna oma uut 199 dollarit maksvat tahvelarvutit.

Peamiselt kohalike väikese turukapitalisatsiooniga ettevõtete aktsiatest koosnev Russell 2000 näitaja langes täna 2,69%, jäädes juba pikemat aega alla suurtele indeksitele. Osade analüütikute sõnul võib see ühtlasi viidata asjaolule, et paljusid investoreid paneb rohkem muretsema Ühendriikide kui globaalse majanduse seisukord.

Samas on näha, et praeguse kõrge volatiilsustaseme taga on siiski eelkõige Euroopa. Iga Euroopast tulev uudis võib kiiresti muuta investorite riskivalmidust ja nii kauplejad kui ka aktsiaanalüütikud on üksmeelel, et börside suur kõikumine kestab vähemalt seni, kuni Kreeka ja Euroopa saatus on otsustatud.

Dollar tugevnes täna naelsterlingi suhtes, kuid oli languses nii euro kui ka jeeni suhtes.

Novembri toornaftafutuuride hind alanes 3,64 dollari võrra 80,81 dollarini barrelilt.

Languses olid ka Ühendriikide valitsuse võlakirjad. Kümneaastase võlakirja tulusus tõusis seetõttu teisipäevaselt 1,90%-lt 2%-le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. September 2011, 23:40
Otsi:

Ava täpsem otsing