Tiit Vähi varandus USA börsil sulab

Fredy-Edwin Esse, California 28. september 2011, 07:43

Aprillis Silmeti ameeriklastele müünud ja uue omanikfirma Molycorp aktsiad omandanud Tiit Vähi varandus on maikuu tipust kahanenud üle kahe korra.

Kuid kuu pärast Silmeti ostmist ehk alates mai algusest on asjad hakanud kiiva kiskuma. Esmalt tulid välja oodatust kehvemad esimese kvartali majandustulemused, Molycorpi vastu võtsid sõna sellised peavoolu investorid nagu Jim Cramer, juhtkond otsustas paisata müüki üle kümnendiku firma aktsiapakist ja toorainete hinnad hakkasid oluliselt odavnema.

Sellele vaatamata suutis Molycorpi aktsia suure potentsiaali ja suure kasvu lootuses püsida n-ö vee peal, liikudes 60 dollari ümber. Paraku tõi tõsise müügilaine kaasa J.P. Morgani otsus alandada aktsia hinnasihti ja ostusoovitust.

Investeerimispank alandas Molycorpi aktsia soovituse osta pealt tasemele neutraalne ning alandas 2012. aasta lõpu hinnasihti 66 dollarini varasema 105 dollari pealt. Pank tõi alandamise peamiseks põhjuseks selgusetu olukorra haruldaste muldmetallide hindade suhtes pärast hiljutisi spekulatiivseid oste.

Tseeriumi, lantaani ja neodüümi hinnad on juuli tippudest kukkunud vastavalt 48%, 36% ja 22%, kuid J.P. Morgani sõnul on hinnad jämedalt samad või kallimad võrreldes esimese kvartali keskmistega.

Investeerimispanga otsus on kukutanud Molycorpi aktsia selle aasta madalaimale tasemele ja tagasi eelmise aasta detsembri keskpaika. Võrreldes 3. mail saavutatud 79,16 dollarilise tipptasemega on väärtpaber nelja kuuga taandunud 56% ja sulgus esmaspäeva õhtul 34,56 dollari peal.

Silmet Grupp teenis 80% Silmeti aktsiate müügiga Molycorpile 1 593 490 USA börsifirma aktsiat hinnaga 50,20, mis toona oli turuhinnast kümnendiku võrra odavam hind. Toona oli Silmet Grupi saadud varanduse väärtuseks 80 miljonit dollarit. Maikuu tipu ajal oli Vähile kuuluva Silmeti virtuaalne rikkus tõusnud juba 126 miljoni dollarini, kuid seda raha poleks Vähi saanud, sest vastavalt lepingule oli aktsiatel kolme kuu pikkune müügikeeld peal. Esmaspäeva õhtuks oli Silmeti varandus USA börsil sulanud kõigest 55 miljoni dollarini.

Pikemalt loe tänasest Äripäevast, milleks osta päevapilet või telli leht.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2011, 20:21
Otsi:

Ava täpsem otsing