Omanike Keskliit viib gaasi hinna Euroopa Komisjoni

Indrek Kald 03. oktoober 2011, 09:38

Omanike keskliit kavatseb kõrge gaasi sisseostuhinna osas pöörduda Euroopa Komisjoni konkurentsi- ja energiavoliniku poole, et juhtida tähelepanu ühtse energiapoliitika vajadusele, mis tähendaks ka põhjendamatute hinnavahede ühtlustamist.

Euroopa Komisjoni otsustas otsida läbi Gazpromi Euroopa harukontorid kahtlustatuna konkurentsireeglite rikkumises. Keskliidu sõnul on see samm õiges suunas ning võib omada positiivset mõju gaasi hinna langemiseks.

Eesti Gaasist kuulub 37% Venemaa gaasihiiule Gazprom ja 33,66% Saksa E.ON Ruhrgas Internationalile. Saksa- ja Vene energiahiiud majandushuvid on sügavalt põimunud, sealhulgas ollakse partnerid Nordstreami gaasijuhtme osas, teatas omanike keskliit.

Liidu volikogu liige Priit Värk märkis, et kuna kahtlustuste sisuks on maagaasiga tegelevate ettevõtete kartellikokkulepe, siis see võib tähendada otsest mõju ka kodutarbijate gaasihinnale.

Mullu esimeses kvartalis maksid teised Euroopa riigid ajalehe Kommersant teatel 265-270 dollarit kuupmeetrist, kuid Balti riigid maksid 318,2 dollarit. Arvestades seda, et Eestis moodustab kodutarbijatele gaasi hinnast maagaas ca 88% (ülejäänu moodustab võrgutasud ja riigimaksud), siis juhul kui kahtlused peaks leidma kinnitust, võib selle tulemusel langeda ka gaasi hind tarbijatele, rääkis ta.

Sõnades on Euroopa Liit korduvalt rõhutanud ühtse energiapoliitika vajalikkust, mis tähendaks ka ühtsemat hinnapoliitikat, kuid praktikas viivad hinnaerisused aastas Eesti majandusest omanik,e keskliidu hinnangul välja kümneid miljoneid eurosid. Kui Eesti kinnitas hiljuti oma solidaarsust osalemisega 2,5 miljardi eurose garantiiga riskantses EFSFi päästepaketis, siis ootaks Eesti tarbijad ka Brüsselilt solidaarsust liidu ühtse energiapoliitika kujundamisel, teatas keskliit.

Omanike keskliit kavatseb pöörduda märgukirjaga energiavoliniku Günther Oettinger ja konkurentsivoliniku Joaqu?n Almunia poole. Priit Värgi sõnul on märgukirja eesmärgiks ennekõike tähelepanu juhtimine probleemile ka Brüsselis, sest pole normaalne, kus Baltikum peab ostma maagaasi Gazpromilt tunduvalt kallimalt kui vanad Euroopa riigid

"Gazpromi ja Euroopa riikide vahelise hinnakujunduse puhul on tegu business as usualiga, kus peaks turu nähtamatu käsi tagama optimaalse lahenduse, kuna erinevalt näiteks naftatoodetest puudub veeldamata maagaasil maailmaturg," rääkis Värk. Teatud hinnaerisused on kahtlemata põhjendatud, kuid sama kauba ehk maagaasi pakkumisel ei tohiks käärid olla nii suured, lisas ta.

"Adume täielikult, et tegu on ülimalt komplektse küsimusega, seega ei oota me pöördumisest võluvitsa ega kiiret lahendust. Oluline on siin, et Eesti tarbijad asuks seisma oma õiguste eest Euroopa ühisturu raames. Mida enam me probleemi teadvustame, seda suurem on võimalus küsimuste lahendamiseks perspektiivis," kinnitas Värk. 

Omanike keskliit vaidles gaasi küsimuses 2009. aastal konkurentsiametiga. Kohtussemineku tulemusel oli amet sunnitud avaldama gaasi hinnakujundamise valemi. Avalikustatud hinnavalemi kaudu sai omanike keskliit infot, kuidas kujuneb Eestis gaasi hind ning mis ajal ning millisel määral on Eesti Gaasil kohustus hinda langetada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    03. October 2011, 09:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing