Hiina: USAd ähvardab kaubandussõda

Fredy-Edwin Esse, California 04. oktoober 2011, 11:46

Hiina hoiatas USAd võimaliku kaubandussõjaga, kui Washingtoni poliitikud otsustavad vastu võtta arutluse all oleva Hiina-vastase valuutaeelnõu.

Kui seaduseelnõu peaks läbi minema, oleks Washingtonil õigus kehtestada lisamakse USAsse imporditud Hiina kaupadele, et survestada Pekingit valuutaküsimustes. Eelnõu võidakse vastu võtta juba selle nädala lõpus, sest senat kiitis esmaspäeval eelnõu heaks, kirjutab Financial Times.

Täna ründas Hiina valitsus eelnõud kolme üheaegselt avaldatud pressiteatega läbi välisministeeriumi, keskpanga ja kaubandusministeeriumi.

"Kasutades n-ö valuuta tasakaalu ettekäänet, suurendab see eelnõu veelgi valuutakursi probleemi, rakendab protektsionistlikke meetmeid ja tugevalt rikub Maailma Kaubandusorganisatsiooni reegleid ning tõsiselt ärritab Hiina-USA majanduslikke ja kaubanduslikke suhteid," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Ma Zhaoxu.

Hiina keskpanga teatel ei lahendaks eelnõu USA majanduslikke probleeme nagu ebapiisavad säästud, suur kaubandusdefitsiit ja kõrge tööpuudus, kuid "võib tõsiselt mõjutada tervet Hiina jüaani kursi reformiprotsessi ja viia meid kaubandussõjani, mida meie ei sooviks näha".

Hiina kaubandusministeeriumi kinnitusel võivad USA sammud Hiina valuutakursi kallinemise sundimiseks kahjustada ühiseid pingutusi elavdada maailmamajanduse kasvu.

Valuutaeelnõu tähendaks veel ühte kaigast Hiina-USA ühistes kodarates, sest Washington ja Peking on sidemete hoidmisel teinud suuri pingutusi. Kuid alles läinud kuul ähvardas Peking sõjaliste suhete halvenemisega, kui USA müüb Taiwanile ligi kuue miljardi dollari eest uut sõjalennutehnikat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2011, 13:20
Otsi:

Ava täpsem otsing