Fredy-Edwin Esse • 4. oktoober 2011 kell 21:00

Hiina ähvardab USAd kaubandussõjaga

Hiina hoiatas USAd kaubandussõja eest, kui Washingtoni poliitikud otsustavad vastu võtta praegu arutluse all oleva Hiina-vastase valuutaeelnõu. Sõda maailma kahe suurima majanduse vahel ei mõjutaks vaid neid kahte riiki, vaid kogu maailma.

Selle nädala küsimus. Kui seaduseelnõu peaks läbi minema, oleks Washingtonil õigus kehtestada lisamakse USAsse imporditud Hiina kaupadele, et Pekingit valuutaküsimustes survestada.

Seaduseelnõu võidakse vastu võtta juba selle nädala lõpus, sest senat kiitis esmaspäeval selle heaks.

Eile ründas Hiina valitsus eelnõu kolme ühel ajal avaldatud pressiteatega välisministeeriumilt, keskpangalt ja kaubandusministeeriumilt.

"Kasutades n-ö valuuta tasakaalu ettekäänet, suurendab see eelnõu veelgi valuutakursi probleemi, rakendab protektsionistlikke meetmeid ja rikub tugevalt Maailma Kaubandusorganisatsiooni reegleid ning kahjustab tõsiselt Hiina-USA majanduslikke ja kaubanduslikke suhteid," teatas Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Ma Zhaoxu.

Ohus mitte ainult USA ja Hiina kasv. Hiina keskpanga teatel ei lahendaks eelnõu USA majanduslikke probleeme - kasinad säästud, suur kaubandusdefitsiit ja kõrge tööpuudus -, kuid "võib tõsiselt mõjutada tervet Hiina jüaani kursi reformi ja viia meid kaubandussõjani, mida meie ei sooviks näha".

Hiina kaubandusministeeriumi kinnitusel võivad USA sammud, mis suruvad Hiina valuutakurssi ülespoole, kahjustada ühiseid pingutusi maailmamajanduse kasvu elavdamisel.

Ühelegi välispoliitikaga vähegi kursis olevale inimesele pole uudiseks USA ja Hiina pingelised suhted. Ka eelmisel aastal oli kaubandussõda päevakorras, kui USA otsis majanduse ergutamise viise.

Hiinlased peavad arvestama, et USA majandusolukorra halvenedes võtavad ameeriklased hiinlaste ebaloomulikult nõrga valuuta teema üha teravamalt üles.

Hetkel kuum