Kuidas jõuab eestlane maailma rikkaimate sekka?

Raivo Sormunen 05. oktoober 2011, 07:48

Seni pole ükski eestlane suutnud end murda maailma ülirikaste edetabelisse. Mis võimalus on väikeriikide kodanikel pääseda esirikkurite sekka?

Kuulsa Forbes'i edetabeli sirvimine annab vastuseks, et kindlasti, kuid selleks on vaja teatuid eeldusi. Ei saa piirduda oma väikese koduturuga, tuleb olla tugev eksportöör ja/või tegutseda suurtel turgudel. Lisaks aitab oma firma väärtusest maksimumi võtta aktsiate noteerimine börsil. Suure rikkuse akumuleerimiseks on vaja tihtipeale palju aega, mistõttu rikkust saavad nautida alles järeltulevad põlved. Või siis on vaja lihtsalt ülihästi müüvat uut ideed, näiteks Facebook, Skype vms.

Täna ilmunud Äripäeva rikaste TOPi võitnud Hillar Tederi üheks edu saladuseks on tegutsemine suurtel turgudel (Venemaa ja Ukraina). Oma osa on ka kaubandusketi O'Key aktsiate noteerimisel Londoni börsil ning aktsiamüügis, millega teenis Teder umbes 90 miljonit dollarit.

Kahe nädala eest Äripäeva konverentsil Äriplaan 2012 esinenud Teder tõi ühe oma ärinipina välja tegutsemise turgudel, kus elab vähemalt 30 miljonit inimest.

Tederist veelgi edukam on olnud jaekaubandusärimees Nerijus Numavicius. Leedulasele kuuluvate VP Groupi (Maxima omanik) aktsiate väärtuseks arvutati sel suvel kokku koguni 3,8 miljardit litti ehk 1,1 miljardit eurot. Sellega peaks ta jõudma 2012. aastal kindlasti ka esimese baltimaalasena Forbes'i edetabelisse.

Aga kes on väikeriikide kodanikud, kes juba kuulsasse tabelisse kuuluvad?

Soome rikkaimaks meheks on Forbes'i andmeil 1,8 miljardi dollariga Antti Herlin, kes on maailma tuntud lifti- ja eskalaatoreid tootva firma KONE omanik. Ehkki ettevõtte juured ulatuvad 101 aasta taha, on KONE-l olnud viimane kümnend väga edukas. Nii on aktsia oma hinna viimase dekaadi jooksul peaaegu kümnekordistanud ning alles mõned kuud tagasi käis väärtpaber kõigi aegade rekordtasemetel.

See, et jaekaubanduses annab üliedukalt äri teha, näitavad rootslased. Rootslaste rikkaim on Forbesi andmeil Hennes & Mauritzi suuromanik Stefan Persson (24,5 mld dollarit). Eestisse pikisilmi ja aastaid oodatud rõivaste jaemüügikett on hetkel kanda kinnitanud juba 41 riigis. H&M on Stockholmi börsi ka üks aktiivsemaid väärtpabereid, mille hind on viimase kümnendiga enam kui kahekordistunud.

Rootsi puhul ei saa üle ega ümber minna ka Ingvar Kampardist, kes juba 1943. aastal pani aluse mööblikaubamajade ketile IKEA, mis on praeguseks jõudnud oma poodidega juba 25 riiki. Ehkki viimane Forbes hindab ärimehe varanduse väärtuseks 6 mld dollarit, on Rootsi kohaliku nädalalehe Veckans Affärer andmeil Kampardi tegelikuks varanduse suuruseks (arvestades osalusi läbi fondide) 50-90 miljardit dollarit.

Rikkaimate norralaste hulgas leiab nime Arn Wilhelmsen (2,1 miljardit dollarit), kes annab lootust kunagi maailma rikkaimate hulka jõuda ka Tallink Grupi suuromanikel. Nimelt on Wilhelmseni perekond pannud aluse Royal Caribbean kruiisilaevade ärile ning sellest on edasi jõutud ka kütusesektorisse ja ärikinnisvarani.

Väga edukas ärimees on välja kasvanud ka kümne miljoni elanikuga Tšehhis. 1990ndate keskpaigas kindlustusfirma Cesk? pojišt`ovnas osalust kasvatama hakanud Petr Kellner on liikunud edasi Poola, Saksamaa ja Venemaa kaevandusturule ning ajab pangandusäri Aasias. Kokku hinnatakse Kellneri varanduseks 9,2 mld dollarit.

Mitmed üliväikeste riikide esindajad on pääsenud rikaste edetabelisse aga päris omapärasel moel. Nii on näiteks TOPis kõigest 300 000 elanikuga Kesk-Ameerika väikeriigi Belize'i kodanik Maoru Huang (rikkus 1,8 mld dollarit). Forbes'i andmeil elab ja tegutseb Huang tegelikult Hiinas ning on Belize'i kodakondsuse tõenäoliselt ostnud. Samuti pole teada, kas ta oma elu jooksul on Belize'is käinud.
Huang pani igatahes oma rikkusele aluse kinnisvaraga ning hetkel on tema varandus koondunud Hongkongi börsil noteeritud ja Hiinas tegutsevasse kaubamajade ketti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. October 2011, 09:44
Otsi:

Ava täpsem otsing