Raivo Sormunen • 6. oktoober 2011 kell 7:47

Apple elab esialgu edasi ka Jobsita, aktsia -3,6%

USA turud pole veel avanenud, ent Euroopa Xetra börsil on Apple firma looja Steve Jobsi surma järel langenud 3,6%.

Ilma väga suure emotsioonita käitus aktsia ka 24. augustil, kui Jobs teatas oma tagasiastumisest Apple`i tegevjuhi kohalt. Kui päev pärast teadet langes aktsia 0,7%, siis pea kuu aega hiljem oli aktsia juba kümnendiku võrra kõrgemal ning tegi oma kõigi aegade tipptasemeid (422,86 dollarit).

„Steve Jobs on üles ehitanud firma, mis tuleb järgneva paari aasta jooksul välja veel mõne ülimenuka tootega. Uuenenud versioonid iPhone`st ja iPadist ning neile lisaks uued potentsiaaliga tooted nagu televiisorid, hoiavad ettevõtet kasvamas,“ märkis uudisteagentuurile Bloomberg 1980. aasta lõpust Apple`i aktsiat jälginud ettevõtte aktsionär Giri Cherukuri.

Kui 2008. aastal ennustas Piper Jaffray analüütik Gene Munster, et pärast Jobsi lahkumist langeb Apple`i aktsia 25 protsenti.Nüüd on Munste, kelle hinnasiht on aktsiale 607 dollarit, veidi teist meelt viimati ütles ta, et Tim Cook`i nimetamine Apple`i uueks tegevjuhiks oli Job`si viimane suurepärane tegu.

Apple`i viimase kvartali kasv oli ülimalt muljetavaldav. Tänu rekordilisele iPadide ja iPhone`ide müügile suudeti oma kasumit enam kui kahekordistada ja tõsta 7,31 miljardi dollarini. Käive kasvas samas 82% ja küündis 28,6 miljardi dollarini.

„Hetkel tunnevad ennast inimesed mugavalt, kuid see muutuma kui ettevõtte hakkab pakkuma vastupidiseid märke,“ märkis RBC Capital Markets analüütik Mike Abramsky.

„Ta (Jobs) lõi infrastruktuuri, mida ta tiim võib kaua aega edasi arendada. Ainsaks suureks küsimuseks on kui kiiresti suudavad uueneda ja lõigata oma loodud infrastruktuurist kasu,“ märkis Creative Strategies tehnoloogiaanalüütik Tim Bajarin.

Pärast 1997. aastal toimunud Jobs`i tagasipöördumist Apple`i ridadesse on aktsia tõusnud enam kui 9000 protsenti. Viimase kahe aasta jooksul on ettevõtte aktsia hind enam kui kahekordistunud, samas kui Microsofti aktsia on tõusnud kõigest 5,1%, Intel 14% ning Hewlett-Packard andnud koguni 48% järele.

Apple`i aktsiat soovitavad Bloombergi andmeil osta 49 analüütikut ning aktsia keskmiseks hinnasihiks on 499,40 dollarit, mis on praegusest väärtpaberi turuhinnast 37% kõrgem hind.

Hetkel kuum