• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  LUUP: Keegi ei taha ?surra

  Alles teisipäeval lootsid fännid, et ehk tuleb Jobs ise uue iPhone'i esitlusele. Jobs ei tulnud, tema asemel esitles iPhone 4Si Tim Cook. 24 tundi hiljem suri Jobs. Apple'i kodulehelt kadusid tavalised värvilised lingid eri toodetele, nende asemel on seal Jobsi mustvalge portree ja kiri "Steve Jobs, 1955-2011".
  Steve Jobs oli legendaarne Apple'i kaasasutaja ja IT-pioneer. Apple'i kohta on öeldud, et see oli midagi enamat kui lihtsalt firma või kaubamärk, see oli elustiil. Ja et Steve Jobs oli midagi enamat kui lihtsalt firmajuht. Ta oli looja, suunanäitaja, paavst.
  "Maailm on tänu Steve'ile parem paik." Jobsi nimega seostuvad esimesed Macintosh arvutid, muusikapood iTunes, Pixari multifilmid, iPod, iPhone ja iPad. "Maailm on tänu Steve'ile mõõtmatult palju parem," teatas Apple ööl vastu neljapäeva. Jobsi on nimetatud ka moodsaks Thomas Edisoniks, kes oli grammofoni, filmikaamera ja hõõglambi leiutaja. "Ta oli meie aja kõige innovatiivsem ettevõtja," ütles ajakirja Forbes peatoimetaja Andy Serwer CNNile.
  Jobsil tuli siiski enne edukaks saamist kaua võidelda ka ebaeduga. Üles kasvanud adoptiivvanemate juures Silicon Valleys, jättis ülikooli pooleli, korjas raha saamiseks tühje pudeleid, käis tühja kõhtu täitmas Hare Krishna jüngrite juures. Koos sõber Steve Wozniakiga pandi Jobsi vanemate garaažis kokku esimene personaalarvuti, 1976 asutati Apple. Esimene turule tulnud õunapildiga arvuti maksis 666,66 dollarit. 1983 tuli turule esimene Macintoshi arvuti, millest sai esimene suure müügieduga arvuti. Macintoshil oli graafiline ekraanikujundus ja andmete sisestamiseks arvutihiir. Varsti pärast seda läks Jobs tülli Apple'i juhtkonnaga ja lahkus firmast.
  Jobs võttis asja positiivselt. "Edukas olemise raskus asendus algaja kergusega," ütles ta ja asutas hiljem üliedukaks saanud animatsioonistuudio Pixar. Nagu ka firma NeXT, mille tarkvara sai aluseks praegusele Apple'i tarkvarale. 1997 oli Jobs Apple'i juures tagasi ja sealt hakkasid tulema üks hitt teise järel: iMac, iBook, Power Mac. Mais 2001 avati esimene Apple-Store ja brändist oli saanud globaalne kultussümbol. 2001 tulid turule iPod ja iTunes. Jobsi võime ideid genereerida näis lõputu. Kui iPod muutus igavaks, tuli iPhone, ja kui see muutus tavaliseks, iPad.
  "Surm on tõenäoliselt elu kõige parem leiutis". Jobs haigestus 2004. aastal kõhunäärmevähki. Algul näis kõik hästi minevat, kuid Jobsi esinemised muutusid harvemaks. Septembris 2008 hajutas ta kuuldusi vana hea Mark Twaini tsitaadiga "kuuldused minu surmast on tugevasti liialdatud", tegi läbi maksasiirdamise ja jätkas pausidega firma juhtimist. Veel tänavu märtsis esitles Jobs iPad 2, kuid augustis tuli teade, et Jobs loobub juhatuse esimehe kohast.
  "Ükski sõna ei suuda meie leina kirjeldada," kirjutas Jobsi järeltulija Tim Cook. USA president Barack Obama teatas: "Steve oli üks kõige võrratumaid Ameerika leiutajaid. Piisavalt julge, et teisiti mõelda, piisavalt vapper, et uskuda, et ta suudab maailma muuta, ja piisavalt andekas, et seda teha."
  "Keegi ei taha surra," ütles Steve Jobs aastal 2005 Stanfordi ülikoolis peetud kõnes. Toona arvas ta, et tal on vähidiagnoosi tõttu elada veel vaid 3 kuni 6 kuud. "Isegi inimesed, kes tahavad saada taevasse, ei taha surra, et sinna jõuda. Ja ikkagi on surm siht, mis on meile kõigile üks." Ning Jobs lisas: "Ja see on nii, nagu peab olema, sest surm on tõenäoliselt elu kõige parem leiutis. Ta põhjustab muutust. Ta kõrvaldab vana, et teha koht vabaks uuele."
  Steven "Steve" Paul Jobs sündis 24. veebruaril 1955 San Franciscos.
  Jobs oli Apple Inc kaasasutaja ja pikaaegne tegevjuht. Lisaks Pixar Animation Studios tegevjuht ja pärast selle ühinemist Walt Disney Companyga viimase suurim üksikaktsionär.
  Märtsis 2011 hindas ajakiri Forbes Jobsi varanduse 8,3 miljardile USA dollarile. Steve Jobs astus 24. augustil 2011 tervislikel põhjustel Apple'i tegevjuhi kohalt tagasi.
  Jobs töötas Apple'i juures aastaid 1dollarise aastapalgaga ja sai sellega Guinnessi rekorditeraamatusse kui kõige vähemmakstud firmajuht. Küll aga sai Jobs firmalt eksklusiivseid kingitusi, nagu näiteks aastal 1999 35 miljonit dollarit maksev lennuki ja 30 miljoni eest Apple'i aktsiaid.
  Enne oma surma sai Jobs 5,426 miljonit Apple'i aktsiat.
  Jobs oli 1991. aastast abielus Laurene Powelliga, paaril on kolm last. Lisaks on Jobsil 1978. aastal sündinud tütar suhtest ajakirjanik Chrisann Brennaniga.
  Jobs oli taimetoitlane ja budist. Lisaks suur Bob Dylani ja ansambli The Beatles fänn.
  Novembris peaks kirjastuses Simon & Schuster ilmuma esimene Steve Jobsi poolt kinnitatud biograafia pealkirjaga "Steve Jobs".
  2010. aastal nimetas Harvard Bisiness Review Steve Jobsi maailma tublimaks tegevjuhiks, kuna ta suutis tekitada "pärast Apple`isse tagasitulekut ilmatusuure, 3188protsendilise käibe kasvu (34% aastas)."
  Ajakirja TechCrunch toimetaja Michael Arrington eelistab keskenduda hoopis Jobsi tähendusele väljapool Wall Streeti. Jobs on juhtinud mitmete maailma kõige seksikamate toodete väljatöötamist: iMacid, MacBookid, iPhone'd ja viimati iPadid. Lisaks on Apple kiirendanud muutusi muusika-, filmi- ja televisioonitööstuses ning muutnud põhjalikult mobiiltelefoni.
  "Ilma Jobsita viibiksime endiselt mobiiltelefonipõrgus. Võimalik, et meil poleks telefonis korralikku sirvimisvõimalust ja kindlasti ei saaks me nautida Pandora- või Skype'i-laadseid kolmanda osapoole rakendusi ükskõik milliselt teenusepakkujalt saadud rondil," leiab Arrington. "Jobs oli mees, kes peaaegu ihuüksi muutis kogu muusikatööstust."
  Ütle "ei" tuhandele asjale - nii kõlas üks Steve Jobsi elu põhimõtteid, mis tuuakse välja Äripäeva tänavu kirjastatud raamatus "Innovatsioon. Steve Jobsi seitse saladust". Jobsi jaoks tähendas lihtsus ülimat keerukust. Alates iPodi ja iPhone'i disainist kuni Apple'i tootepakendite ja veebilehekülje funktsionaalsuseni tähendab innovatsioon eelkõige mittevajaliku kõrvaldamist, et vajalik esile tõsta.
  Jobsi teiseks põhimõtteks oli "tee seda, mis sulle meeldib", pidades selle all silmas südame hääle kuulamist.
  Jobsi kolmas põhimõte: "Jäta universumisse oma jälg." Jobs meelitas ligi sarnaseid inimesi, kes jagasid tema visiooni.
  Neljas põhimõte: "Pane aju tööle." Jobsi jaoks tähendas loovus asjade seostamist.
  Viies põhimõte: "Tekita pööraselt vapustavaid elamusi."
  Apple Store on supernäide ülima tasemega klienditeenindusest.
  Kuues põhimõte: "Õpi sõnumit edastama." Jobs oli maailma kõige väljapaistvam jutuvestja, kes muutis toote turulepaiskamise omaette kunstiliigiks. Jobsile kuulub ka tsitaat: "Sa küpsetasid väga maitsva koogi, aga glasuuriks kasutasid koerasitta."
  Seitsmes põhimõte: "Müü unistusi, mitte tooteid." Jobs lõi tooteid, mis aitasid inimeste unistustel tõeks saada.
  Carmine Gallo 264-leheküljelise raamatu tiraaž on sisuliselt läbi müüdud ja Äripäev kaalub lisatiraaži väljaandmist.
  Autor: Katri Soe-Surén
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Tegelikult oleme me eriolukorras – käitugem siis vastavalt
Meile on jäetud praeguses koroonakriisis suhteliselt palju vabadust, kuid kui me sellega paremini ümber käima ei hakka, siis võib-olla mitte lõpmatuseni, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Meile on jäetud praeguses koroonakriisis suhteliselt palju vabadust, kuid kui me sellega paremini ümber käima ei hakka, siis võib-olla mitte lõpmatuseni, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Dow Jones lõpetas nädala ajaloolise tipptulemusega
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Raadiohommikus: kui palju kallinevad kinnisvara, kütus ja autod?
Äripäeva raadio esmaspäevases hommikuprogrammis sukeldume kinnisvarasse ja autode maailma, aga ei jäta kõrvale ka kütuseturgu või muusikaäri.
Äripäeva raadio esmaspäevases hommikuprogrammis sukeldume kinnisvarasse ja autode maailma, aga ei jäta kõrvale ka kütuseturgu või muusikaäri.
Ortodontide palgatase ulatub 9000 euro kanti
Kõige rohkem teenivad Eesti arstidest ortodontia eriala esindajad, kelle kuupalk oli märtsis keskmiselt 9082 eurot.
Kõige rohkem teenivad Eesti arstidest ortodontia eriala esindajad, kelle kuupalk oli märtsis keskmiselt 9082 eurot.