Mariliis Pinn • 9. oktoober 2011 kell 21:00

Eestis korterite hinnad langevad, Tallinnas lähevad tõusuteed

Ober-Hausi Kinnisvara korterite hinnaindeks näitab, et 2011. aasta septembris langes keskmine pinnaühiku hind võrreldes eelmise kuuga 0,4%. Tallinna keskmine pinnaühiku hind tõusis 11,1% 1171-le K/m" eest, põhjuseks tavalisest suurema osakaaluga tehingud uute ja kallimate korteritega, kirjutas ettevõtte analüütik Rain Rätt. Korteriomandite tehingute arv vähenes selle aasta septembris augustiga võrreldes 6,7% ja eelmise aasta septembriga võrreldes 4%, kokku toimus 711 tehingut.

Käesoleva aasta kaheksa kuuga on vaadeldavates piirkondades tehtud kokku 4% vähem ostu-müügitehinguid kui eelmisel aastal sama ajaga, sh Tallinnas 3,4% vähem.

Tallinna korteriomandite hind tõusis septembris võrreldes eelmise kuuga 3,6%, olles 1031,33 K/m". Augustiga võrreldes kasvas hind 3,6%, kuu kalleim tehing tehti 671 072 euroga. Septembris tehti pealinnas 509 tehingut, augustis 541, kommenteeris Pindi Kinnisvara turuseisu Tallinnas.

Hinnakäärid uute ja nn teise ringi varade puhul on jätkuvalt suured ning iseäranis uusarendusprojektide puhul on tugevalt tunda inimeste ebakindlust tuleviku suhtes, mistõttu ostuotsused edasi lükatakse.

Suuremaid arendusprojekte külmutatakse ühelt poolt kontrollimatult kerkiva ehitushinna, teisalt ostuhuviliste ebakindluse tõttu, märgitakse turuülevaates.

Tallinna üürituru aktiivsus jätkus ka septembris. Ostu-müügitehingute osas andis tooni kesklinn, kus tehti pea kolmandik kõikidest tehingutest. Magalarajoonides tehingute arv langes ning inimeste ostuhuvi on jätkuvalt pigem ettevaatlik.

1Partner Kinnisvara tegevdirektor Martin Vahteri sõnul ületab keskmine ruutmeetri hind tuhande euro piiri juba kuuendat kuud järjest. "Korterite väärtuse kasvu on vedanud nii ehitusmaksumuse tõus kui ka pankade väga aktiivne laenupoliitika, mis võimaldab parematel tingimustel ja rohkem laenu saada," ütles Vahter ja lisas, et üheski kinnisvarasektoris lähikuudel hindade alanemist prognoosida ei saa, küll aga jääb sesoonsusest tulenevalt osa varade müük kevadeni soiku.

Hetkel kuum