• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Tippjuhi koolitus on saladus

  "See on absurdne. Ega riigikantselei pole mingi vabamüürlaste ühing. Tippjuhtide koolitamine ei saa olla saladus. Euroopa Liidu raha on ka meie riigi raha ja see tähendaks, et riigi raha eest elatakse eraelu," ütles sotsioloog Andrus Saar riigikantselei otsust kommenteerides. Ta on seisukohal, et sellist vaikimismüüri tuleks kindlasti lõhkuda. "Mulle tundub, et salastamisega loovad ametnikud n-ö mugavustsooni," lausus Saar. Ta lisas, et kui mingi info on salastatud, võidakse selle varjus teha mida iganes - tellida näiteks PR-nõustamist, salajasi uuringuid jms.
  Kahe aastaga on riigikantselei kompetentsikeskuse kaudu kulutanud riigiasutuste tippjuhtide koolitusteks ligi 426 000 eurot ehk ligi 6,7 miljonit krooni. Kokku on koolitustel osalenud 78 riigi tippjuhti - ametite peadirektorid, kantslerid ja asekantslerid. Riigikantselei avalikustab küll koolitatud tippjuhtide nimed, kuid ei ütle, kes on need üheksa tippjuhti, kes on saanud personaalset koolitust.
  Näiteks selle aasta jaanuarist märtsini konsulteeris Eestis kõrgelt hinnatud tippjuhtide koolitaja Mare Pork üht kõrgemat riigiametnikku. Riigikantselei all tegutsev tippjuhtide kompetentsikeskus ja Porki firma HR Consulting sõlmisid töövõtulepingu, mille järgi pidi Pork nõustama ja toetama ühe tippjuhi professionaalset arengut ning pakkuma tuge keeruliste juhtimisolukordade lahendamisel. Veel on lepingus öeldud, et kokkusaamiste arv toimub kokkuleppel tippjuhiga, kuid mitte enam kui kaks korda kuus. Nõustamiskorra pikkus on samuti kokkuleppe küsimus, aga ei ületa kahte akadeemilist tundi ning konsulteerimine võib sisaldada nii elektroonilisel kui ka telefoni teel suhtlemist tippjuhiga ning videosalvestuste jm nõustamist toetava materjalide läbitöötamist. Riigikantselei pole nõus avalikustama Porki koolituse läbinud tippjuhi nime, sest tegemist on väidetavalt sensitiivse teema ja eraelu puutumatusega.
  Riigikantselei oli nõus Porkile ühe tunni eest tasuma koos maksudega 76,8 eurot ning koolitust rahastati ELi struktuurifondidest ja riigikantselei eelarvest. Konkreetne koolitus oli kokku 10 tundi ning läks maksma 768 eurot.
  Kummaline oli sealjuures, et leping allkirjastati ja avalikustati alles pärast koolituse toimumist juulis. "Lepingu allkirjastamine venis asjaolude kokkulangevuse tõttu, kui üks osapooltest ei olnud ühel või teisel põhjusel kättesaadav. Mõistagi ei ole lepingu sedavõrd hiline allkirjastamine hea ega meie puhul ka tavapärane praktika," nentis riigikantselei kommunikatsioonijuht Kristiina Tiimus.
  Salastati, sest polnud tavapärane koolitus. Kui Äripäev riigikantseleist küsis, millise tippjuhiga oli tegu, järgnes sellele pikk e-kirjavahetus, kuid riigikantselei küsimusele ei vastanud. "Praegu leiame, et tegu ei ole tavapärase koolituse, vaid personaalse konsultatsiooniga, mis on väga sensitiivne töövaldkond ning mille puhul ei ole mõeldav nõustatava vajaduste täpne kirjeldamine laiale ringile koos nime, ametikoha ja probleemidega," ütles Tiimus ja palus esitada ametlik teabenõue.
  Riigikantselei hinnangul võimaldab selletaoliste andmete avaldamine teha oletusi tippjuhi nõrkade kompetentside ja võimalike spetsiifiliste arenguvajaduste kohta ning tõlgendada meelevaldselt nõustamise eesmärki ja seetõttu on see teave asutusesisene. "Riigikantselei hinnangul võib nimetatud teabe avalikustamine kahjustada isiku edasist tegevust tippjuhina ning tema koostööd alluvate ja kolleegidega, samuti võib see osutuda takistuseks kandideerimisel teisele ametikohale," ütles riigikantselei.
  Äripäev esitas vaide andmekaitse inspektsioonile, kes leidis, et tegemist on eraelu puutumatusega. Inspektsioon oli seisukohal, et isiku teadmised, oskused, võimed ja isikuomadused kuuluvad isiku privaatsfääri. "Personaalse nõustamise puhul lähtutakse konkreetse tippjuhi arenguvajadustest. Selline teave viitab selgesti isiku isiklikele võimetele, oskustele ja teadmistele ning sellise teabe avalikustamine koos isiku nimega, nõustaja andmetega ning riigikantselei poolt eelnevalt edastatud informatsiooniga võib kahjustada ka isiku eraelu puutumatust," põhjendas inspektsioon.
  Psühholoogiaprofessor ja tippjuhtide koolitaja Mare Pork ütles, et tippjuhtide personaalsete koolituste puhul on tegemist juhtimiskonsultatsioonidega. Sealhulgas ka juhtimiskriitiliste olukordade analüüsimisega. "Kui teemad on need, mis puudutavad tööalaseid otsuseid, siis on isiksuse eripära ehk see, mis on tõepoolest seotud eraeluga," põhjendas Pork asjaolu, miks personaalse koolituse läbi teinud tippjuhtide nimed pole avalikud. Küsimusele, kas personaalsete konsultatsioonide salastamine on õigustatud, vastas Pork: "Ma ei oska üheselt vastata "ei" ega "jah". See, et meie avalikkuse juhte koolitatakse, on väga hea. Oluline on, et inimesed saavad tagasidet, millised nende juhtimiskompetentsid vajavad täiendamist."
  Mina individuaalset koolitust pole saanud ning ei oska ka kommenteerida, miks personaalsed koolitused on salastatud. Teoorias justkui ei tohiks see salastatud olla. Ma oletan, et individuaalset lähenemist on vaja kindlasti ametite juhtidel, kel on detailne ja täpsust vajav temaatika võõrkeeles.
  Eelmisel aastal toimus tippjuhtide kompetentsikeskuse korraldatud koolitus ligi paarikümnele juhile, kus tähelepanu all oli klienditeenindus ning laiemas plaanis riigiaparaadi poolt parema teenuse pakkumine. Kahel esimesel päeval toimus koolitus Pärnus, seal oli erinevaid mooduleid. Teises koolituse osas pidime olema kolme päeva jooksul töövarjud. Mina olin töövari haigekassas, töötukassas ja keskkonnaametis. Viimases moodulis käisime ühepäevasel koolitusel Londonis, kus tutvusime riiklike struktuuridega, sh linnavalitsusega.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Peaministril on valida: kas edasi või tagasi
Koroonakriisi praeguse faasi läbimine sõltub juhtide – nende seas ja ennekõik peaministri – meelekindlusest, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Koroonakriisi praeguse faasi läbimine sõltub juhtide – nende seas ja ennekõik peaministri – meelekindlusest, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
S&P 500 ja Dow Jones seadsid uued rekordid
Teisipäeval purustasid nii S&P 500 kui Dow Jones heada kvartalitulemuste abil rekordid, vahendab Yahoo Finance.
Teisipäeval purustasid nii S&P 500 kui Dow Jones heada kvartalitulemuste abil rekordid, vahendab Yahoo Finance.
Kümnendik pensionirahast kulus laenude tagasimaksmisele
Septembris välja makstud teise pensionisamba raha abil maksti Eestis tegutsevatele pankadele laene tagasi ligikaudu 100 miljonit eurot, teatas Eesti Pank.
Septembris välja makstud teise pensionisamba raha abil maksti Eestis tegutsevatele pankadele laene tagasi ligikaudu 100 miljonit eurot, teatas Eesti Pank.
Raadiohommikus: aina uusi turge vallutav Eesti pank
Äripäeva raadio teisipäevases hommikuprogrammis käsitletakse teemasid finantsmaailmast hambaravini.
Äripäeva raadio teisipäevases hommikuprogrammis käsitletakse teemasid finantsmaailmast hambaravini.