Vajame kohe lahendust!

12. oktoober 2011, 00:00

Eurokriis vajab kohe lahendust. Senistest meetmetest ei piisa, nendega on hiljaks jäädud ning need pigem soodustavad üleilmset finantsturgude ebastabiilsust. Nagu käesolev kriis on tõestanud, on euro olukord ideaalist kaugel. Lahenduseks on aga vigade parandamine enne, kui see kahjustab maailma finantssüsteemi, võib-olla et isegi hukutab selle.

Meie, murelikud eurooplased, kutsume euroala riikide valitsusi üles jõudma kokkuleppele õiguslikult siduva lepingu vajalikkuses, millega

1) loodaks ühiskassa, mis suudaks hankida rahalisi vahendeid kogu euroala jaoks ja tagada, et liikmesriigid peavad kinni eelarvedistsipliinist;

2) tugevdataks ühist järelevalvet, reguleerimist ja hoiuste tagamist euroalas ning

3) töötataks välja strateegia nii riikide majandusliku lähenemise kui ka majanduskasvu saavutamiseks, sest ilma kasvuta ei ole võimalik võlaprobleemi lahendada.

Ajavahemikuks, mis kulub õiguslikult siduva lepingu üle peetavateks läbirääkimisteks ja selle ratifitseerimiseks, peavad euroala riigid andma Euroopa Finantsstabiilsuse Fondile (EFSF) ja Euroopa Keskpangale (EKP) volitused koostööks kriisi ohjeldamisel. Sel juhul saaksid need institutsioonid anda pangandussüsteemile garantiisid ja vajadusel seda rekapitaliseerida ning võimaldada riikidel, kes seda vajavad, oma võlgu kokkulepitud piires praktiliselt kulutusteta refinantseerida, emiteerides võlakirju, mida EKP võiks rediskonteerida.

Kutsume euroala riikide seadusandjaid üles mõistma, et euro jaoks on vaja üleeuroopalist lahendust. Kui iga riik püüab lahendusi leida omaette, viib see üksnes lõhenemiseni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing