Raplamaa ettevõtete TOP 2010: 'Peab lahinguks valmis olema'

Kaisa Tahlfeld 14. oktoober 2011, 00:00

Äripäev koostas ettevõtete maakondliku TOPi ning Raplamaal pälvis seekord tabelis esikoha O-I Production Estonia AS. Kuid ettevõte ei soovinud meedias oma tegemistest rääkida. Äripäev otsustas helistada käesolevas tabelis viiendale kohale tulnud hulgikaubandusettevõttega Ingle AS.

Küsimustele vastab ASi Ingle juht Aare Leinberg.

Kuidas teil möödunud aasta möödus? Keeruliselt hästi. Aasta tegid keeruliseks uued plaanid ja vähene kogemus uusi väljakutseid juhtida.

Ettevõtte tulemused olid eelmisel aastal ju kenad. Seda nüüd küll, kuid võiks alati parem olla. Me peame midagi ette võtma selleks, et need paremad oleksid.

Inimene pole kunagi rahul sellega, mis tal on? Nojah, rahulolematus on ka edasiviiv jõud.

Kuidas käesolev aasta tundub, tulevad sama head tulemused kui möödunud aastal? Nii ja naa. Ise praegu rahul ei ole.

Tegeleme nüüd ka uute projektidega, uued asjad ja palju tuleb õppida veel. Tulin just praegu ka koolipingist, õppisime seal. Võib-olla kunagi hiljem saab nende muutuste üle naerda, kuid praegu tundub, et muutused on rasked ja vajalikud ning need uued asjad aitavad seda teha.

Mis uuendused need on? Ei tahaks ära sõnuda.

Analüütikud viskavad meediasse erinevaid arvamusi majanduse käekäigu osas, kuid paljud usuvad, et tuleb uus kriis. Mida Teie arvate? Mis asi see kriis on? Ajakirjandus on seda kriisi natuke liiga palju üle paisutanud. Teine asi on see, et tõusud ja mõõnad on majanduses loomulikud asjad. Kui sa tahad rahulikult elada, siis tuleb valmistuda lahinguks.

Kogu aeg peab lahinguvalmis olema, selleks, et saaks rahulikult elada? Täpselt! Jalad peavad olema vastu maad, ei tohi pilvedes hõljuda.

Ettevõtted peaksid plaane tegema pigem konservatiivselt? Ma ei tea, kas ma olen praegu halvas meeleolus, aga sellega on ka nii ja naa. On plaane, millega tuleb riskida, ja on plaane, mida tuleb konservatiivselt teha, ja on plaane, millele tuleb lihtsalt kõhutundega läheneda.

Ja kuidas teie ettevõtte puhul hetkel seis on? Kõik on mängus!

Ja ma usun, et meie ettevõte on lahinguvalmis. Koht teie tabelis näitab võib-olla ka lahinguvalmidust teatud mõttes.

Möödunud tabelis olite kohal number 18 ja tänavu kohal number 5. Väike tõus on olnud. Mina ei nimetaks seda tõusuks, vaid numbrite väänamiseks. Sest neid numbreid saab igatpidi väänata. Strateegiliselt sa võid üks aasta investeerida ja strateegiliselt miinustesse minna, et järgmised kuus aastat panna mühinal edasi. Ei tahaks ühe aasta otsuste põhjal elada.

Kas olete eelmisel ja käesoleval aastal töötajaid juurde võtnud või palku korrigeerinud? Oleme võtnud uusi töötajaid. Palga osas on situatsioon väga huvitav. Ajakirjandus on meil hea võimendus selle koha pealt kah. Masu algul tegid kõik ettevõtjad kokkuleppeid, et vähendame töötajate palku ca 10%. Meie sellega kaasa ei läinud ja palgad jäid samale tasemele. Nüüd, kui masu on hakanud läbi saama, siis ajakirjandus kirjutab, et nüüd palgad tõusevad.

Kuid nendes frimades, kus palku ei langetatud toona, kui masu algas, siis ka seal nurisevad töötjad nüüd, et miks palk ei tõuse. Siis tuleb jällegi seletada, et meie palgad ongi sellel tasemel juba.

Praegu meil käib intensiivne töö, kuid jah, palgad muutuvad.

Millises meeleolus Raplamaa ettevõtjad on? Kas arutate omavahel asju kah? Eelmisel nädalal viibisid Kehtna valla ettevõtjad koos Inglistel ja arutati, kuidas saaks koostööd teha ja mis on oluline ja mis ebaoluline. See, kas majandus tõuseb või langeb, see meist eriti ju ei sõltu. Meist sõltub see, kas me teeme tööd hästi või halvasti ja kõik tahavad ju hästi teha.

Väga oluline asi on see, et kui firmas on sisekliima hea, siis on ka firma tulemused head. Seal koosviibimisel arutasime rohkem vallateemalisi küsimusi, kuidas näiteks vald ja erasektor saaksid paremini koostööd teha. Mis kasu tõuseks piirkondlikust ettevõtjate ühendusest jne.

Kõigil on raske, aga kõik peavad edasi minema.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing