• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Maavanem: talupojamõistus viib edasi!

  Lääne Viru maavanema Einar Vallbaumi sõnul on tema maakonna ettevõtjad edukad, sest kasutavad tööd tehes talupojamõistust ja ei torma iga mure korral Toompeale meelt avaldama, vaid teevad järjepidevalt tööd edasi.

  Järgneb intervjuu Einar Vallbaumiga:
  Mis nipiga Lääne-Virumaa ettevõtted saavutasid mullu nii häid tulemusi?
  See on täielik enda alale pühendumine ja nad on oma ala parimad spetsialistid. Meil on siin ju väga kivised põllud ja tuuline paerannik, siin ei saa ennast korrakski jätta lohakile. Soomlased hoiavad meil ja meie töölistel silma peal, oleme sellise valvsa pilgu all ja seepärast olemegi endast parima andnud.
  Kuidas logistiline asukoht on?
  Väga hea. Meid läbib raudtee, mis on Peterburi suunal ja Tapalt hargneb see ju Pihkva suunal. Meie maakonnas on kõik riigi teed asfalteeritud. Lisaks ka Kunda Sadam. Tartu ja sealtkandi ettevõtjad tulevad heal meelel sinna, sest sealt on tee lühem. Vastuvõtmise tingimused on ka paremad, kui Tallinnas kogu see bürkokraatia.
  Meil on ka hea varustus gaasiga ja elektriga, meie maakonda läbivad nii gaasitrassid kui elektripinge – see kõik annab ettevõtlusele head kasvutingimused. Ei saa mainimata jätta ka seda, et meie ettevõtjatel on väga head suhted Rakvere ametikooliga, kus inimesed saavad vajadusel kiiresti ringi õppida.
  Kui tihti kohalik võim ja ettevõtjad omavahel suhtlevad?
  Oleme pidevalt võtnud kokku riigiasutuse juhte ja ettevõtjaid, et rääkida probleemidest, mis koostöös esinevad. Samuti on meil piirkonniti välja kujunenud ettevõtted, kes käivad omavahel läbi.
  Mis te arvate, kas Virumaa ettevõtjate tulemused on sama head ka käesoleval ja tuleval aastal?
  Kindlasti! Meil on palju töötajaid ümber õpetatud, näiteks Belluses, kus üks tööline saab täita viit erinevat funktsiooni.
  Mida teie teete teistest maakondadest teisiti?
  Meie ei aja pilli lõhki väikeste asjadega, vaid kasutame talupoja mõistust! Sama hea näide on see, et meie oleme nii masu ajal kui ka poliitiliste tuulte puuduse käes suutnud hoida Vene ettevõtjate ja poliitikutega häid suhteid ja suutsime ka siis müüa oma tooteid Venemaale. Me ei lähe kohe barrikaadile lipuga, kui siin põllumehed läksid ju näiteks Toompeale. Siis, kui teised läksid üles oma õigusi nõudma, siis meie omad leidsid, et tuleb tööd teha.
  Miks mitte? Sest see ei vii edasi?
  Jah, just! Meie omad sellistes asjades ei osale, meie kasutame rohkem talupojamõistust.
  Majanduse olukord on hetkel üsna heitlik. Mida te soovitaksite ettevõtjatele järgnevateks aastateks?
  Kindlasti tuleb praegu eelarve üle vaadata ja soovituseks oleks teha kaks eelarvet. Üks, mis oleks masu ja kokkuhoiu eelarve ja teine veidi julgem. Sest masu ei ole veel möödas.
  Kaua see masu kestab veel?
  Praegu sel teemal ennustamine on iseenda petmine. Maailmamajandus muutub iga päevaga ja pikki prognoose teha ei saa. Ja nagu mu vanaemagi ütles juba, et tagantjärele tarkus on täppisteadus.
  Kui pikki prognoose hetkel teha saab?
  Üldiselt tehakse pool aastat või aasta. Kui täna tuleb järsku külm, siis tee-ehitus ja kõik seisab. Kui talv on näiteks pikem, siis on näitajad ka teised. Selleks tuleb alati valmis olla. Ilmatargad ennustavad ju ka erinevat talve, kes sooja ja kes külma, aga majandus sõltub ka sellest.
  Praegu on tark ettevõtja see, kes endale nö kotti raha taravaraks kogub. Kunagi ei tea, mis pangad teevad, praegu räägitakse ju ka likviidsuskriisist. Et siis on hea, kui on võtta.
  Hetkel on tunda ka seda, et firmadel on hakanud maksehäireid tekkima.
  Et on jälle hakanud tekkima? Vahepeal see ju veidi paranes?
  Vahepeal läks juba hästi jah, aga viimase kuuga on jälle tunda, et on hakanud maksehäireid tekkima. Ka transpordi poolest on näha, et näiteks Läänes on tekkinud vabu juhte, autod on seal seisma jäänud, sest pole enam vedada nii palju. See on ka esimene näitaja transpordi poolt ja nii jääb kogu kaubavoog seisma.
  Siis tuleb säilitada kaine meel ja edasi tööd teha.
  Jah, kindlasti. Lääne-Virumaale andis muidugi tõuke ka euro tulek. Hiinlased on siia tulnud oma esimese õli- ja kumjmitööstusetehasega.
  On välisinvestorite poolt veel huvi üles näidatud?
  Eks siin käib neid kogu aeg, hiinlased käivad kogu aeg. Neid huvitab tuuleenergia ja austerlasi huvitab põllumajandusfirmade ülesostmine. Meil pole aga enam vaba maad, kuhu neid  paigutada. Peale euro tulekut on tunda ka Vene kapitali liikumist.
   
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Hästi sihitud piirangud, aga viirus lendas juba radarist välja
Niisuguseid koroonameetmeid, nagu nüüd välja kuulutati, läks vaja juba enne valimispäeva, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Niisuguseid koroonameetmeid, nagu nüüd välja kuulutati, läks vaja juba enne valimispäeva, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Tallinna börs võttis suuna alla
Tallinna börs oli täna pärast kaks päeva kestnud kiiret tõusu langemas. Kohalikud pangad odavnesid Coopi headele tulemustele vaatamata, suurim langeja oli Ekspress Grupp.
Tallinna börs oli täna pärast kaks päeva kestnud kiiret tõusu langemas. Kohalikud pangad odavnesid Coopi headele tulemustele vaatamata, suurim langeja oli Ekspress Grupp.
Nimekiri avalik: TOP 1000 Enefit Greeni aktsionäri Vaata 1000 suuremat investorit!
Homme kauplemist alustava Enefit Greeni aktsionäride nimekirjast leiab tuntud ärimehi ja poliitikuid, aga ka meelelahutusest tuntud nimesid.
Homme kauplemist alustava Enefit Greeni aktsionäride nimekirjast leiab tuntud ärimehi ja poliitikuid, aga ka meelelahutusest tuntud nimesid.
Kaupmehed kehtestavad vabatahtlikult uued piirangud
Eesti Kaupmeeste Liidu liikmed sõlmivad avaliku kokkuleppe rakendada vabatahtlikult piiranguid ja meetmeid, et tõkestada koroonaviiruse levikut kaubanduspindadel.
Eesti Kaupmeeste Liidu liikmed sõlmivad avaliku kokkuleppe rakendada vabatahtlikult piiranguid ja meetmeid, et tõkestada koroonaviiruse levikut kaubanduspindadel.