Mis on Lääne-Viru ettevõtja edu saladus?

Kaisa Gabral 21. oktoober 2011, 07:00

Lääne-Virumaa on ettevõtluseks hää paik, kinnitab rõivatootja Segers Eesti juht. Seda tõestab ka tõik, et selles maakonnas kergitas möödunud aastal kõige rohkem ettevõtteid käivet ning toimetasid parima rentaablusega.

Sügisvärvidesse mattunud Tapa linna sisse sõites võtab meid vastu rahulikult kulgev hommikupoolik. Sügisvärvides linn tundub esmapilgul rahulik ja veidi eemalolev. Korraks tundub isegi uskumatu, et siin tegutseb nii usin ettevõte nagu Segers Eesti, mis kasvatas eelmisel aastal gasellina käivet ja kasumit. Ettevõte õmbleb härradele Rootsis triiksärke, valmistatab peeneid kokariideid ning tikib elegantseid emleeme.

Segersi Eesti majja pääseb loata, sest uks on lahti ja juhataja kabinet kõige esimene. Meid võtab vastu pisikest kasvu range olemisega Heli Eigi, kes on nüüdseks seda ettevõtet, või siis keskladu Tapal, vedanud ja juhtinud kokku kolm aastat. Tema olemus on esmapilgul kammitsetud, kuid jutuhoos ettevõtte tegemistest rääkides lähevad Heli silmad elavalt särama ja tundub, et talle tõesti meeldib teha just seda tööd ja just seal ettevõttes.

Möödunud aasta oli paljudele ettevõtjatele raske, kuid nii mõnedki suutsid ennast kenasti ära majandada, nende hulgas ka Segers Eesti, mis ettevõtte juhi sõnul sai möödunud aastaga ikka kohe üllatavalt hästi hakkama. "Isegi auditeerimisel oli probleeme, küsiti, kuidas see üldse võimalik on. Aga ma arvan, et see on kõik tänu sellele, et meie Rootsi poolne müük läheb väga hästi ja me saime oma kulud kontrollli alla. Ma olen meie kulude olukorraga hetkel suhteliselt rahul," räägib Heli oma kabinetis töötoolil istudes.

Segers teeb kergemaid ametirõivaid, lisaks ka meeste triiksärke, veste. Tapal asub logistiline ladu, koos mõningase tootmisega. Põhiline turg on Rootsi. "Eestis müüme väga vähe. 2010 oli Eesti müük 1,2% kogu meie müügist ja 2011. aasta üheksa kuuga on Eesti müük 1,8% meie kogu müügist," räägib ettevõtte juht ja lisab, et Eesti müüki on plaanis ka kasvatada. "Aastal 2012 peaksime hakkama oma toodangut ka Eestis aktiivsemalt tutuvustama ja pakkuma. Eeesmärk on tuleval aastal suurendada seda, kuid vaatame kuidas läheb," arutleb Heli.

Lääne-Virumaa ettevõtlusele hää paik

Tema sõnul on Lääne-Virumaa väga hea keskkond ettevõtluseks. Ühelt poolt abivalmis kohalik võim, teiselt poolt on selleks "võluvitsakeseks" ka logistiliselt hea asukoht. "Me asume ju siin linnade vahepeal. Mulle tundub, et omavalitsused on nüüd aru saanud, et masu ja koondamiste lained on ettevõtetest üle käinud ja nüüd tuleb aidata neid edasi. Teiseks, me pole Soome ja Rootsi turust siin  ju ka väga kaugel. Ja kust tuleb raha? Euroopast. Me oleme sellele väga lähedal. Samas pole meie kulud siin nii kõrged, kui on näiteks Harjumaal või Tallinnas. See ongi võti, et me saame kulud hoida kontrolli all ning saame samas tulud kallimast piirkonnast kätte," teab Heli põhjust, miks Lääne-Virumaa ettevõtjad on nii edukad.

"Siin on Tallinn Peterburi mnt, sadamad, raudtee, meil ei ole piiranguid. Tapa on ca 100 km Tallinnast. Kuid, kui me oleksime Põlvas või kuskil Lõuna või Ida pool, siis oleks logistilisi probleeme,"lisab ta.

Eestis pole ostujõudu

Liigume kabinetist edasi ettevõtte tootmist ja tsehhi vaatama. Esmapilgul tagasihoidlikus majas juhatab Heli meid aga lifti ette. Sisenedes jääb silma see, et kandemasinas on 12 nuppu. "Vajutame number 12?" teen ettepaneku. Kuid Heli vaid naerab selle peale ja vajutab nuppu number 12 ning lisab:" See viib ikkagi vaid teisele korrusele. See on Nõukogude ajast siia majja jäänud, ei teagi, kust see siia saadi," räägib ta naerdes.

Tootmisruumides võtab meid vastu naistest koosnev reibas kollektiiv, kes kõik usinasti tööd teevad. Särgid, tikkimismasinad, õmblusmasinad, laod, kõike seda juhivad naised. "Me oleme Tapal üks suuremaid tööndjaid ja meie töötajad on peamiselt naised. See on siin väga hea, sest naistel pole Tapal palju töökohti," lausub Heli ja tervitab rõõmsalt kolleege.

Loe täispikka lugu tänasest Äripäeva Paberlehest!

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. October 2011, 11:33
Otsi:

Ava täpsem otsing