Alyona Stadnik • 24. oktoober 2011 kell 21:00

Riigikontroll: omavalitsused rikuvad seadust

Riigikontroll leidis, et kümme auditeeritut olid leppinud tihti liisingufirmade tüüppakkumustega, mis ei vastanud väljakuulutatud hanketingimustele. Olles teinud oste alla hankemenetluse korraldamise piirmäära, ei suutnud auditeeritud tihti põhjendada, mille alusel auto välja valiti.

"Kuna paljudel juhtudel polnud protsess ka arusaadavalt dokumenteeritud, sisaldab seesugune praktika riski, et nii mõnigi soetus soovitigi teha konkurentsi välistades konkreetselt automüüjalt," teatas riigikontroll.

Auto rentimine iseendalt või endaga seotud ettevõttelt tähendab, et ametiisik on rikkunud korruptsioonivastase seaduse piiranguid. Riigikontrolli teatel oli ASi Emajõe Veevärk juhatuse esimees Andres Aruhein sõlminud sõiduauto rendilepingu iseenda ettevõttega OÜ Evelandre.

Riigikontroll on selgitanud, et Evelandre on asutatud aastal 2009 vahetult enne rendilepingu sõlmimist, selle ainus tegevusala on sõiduautode rent ning ainuosanik ja juhatuse liige on Emajõe Veevärgi juht.

Lepingu kohaselt kohustus Emajõe Veevärk nelja aasta jooksul tasuma auto Honda Legend rendi eest kokku 21 474 eurot. Lepingu on allkirjastanud mõlema lepinguosalise poolt Emajõe Veevärgi juhatuse esimees, samuti oli ta kinnitanud kõik rendimaksete arved (12 arvet summas 5369 eurot).

Riigikontrolli teatel oli Jõelähtme endine vallavanem Ardo Lass soetanud vallale autod ilma ühtset hankemenetlust korraldamata. Nüüd muudab vald oma eeskirja.

Riigikontrolli andmeil soetas Jõelähtme vald 2008. aastal lühikese perioodi jooksul ühelt ettevõttelt kolm maasturit (Nissan Navara, Nissan X-Trail ja Nissan Qashqai) kogumaksumusega ca 64 480 eurot. Vald oleks pidanud nende hankimiseks korraldama ühise hankemenetluse, kuid hankis autod ilma selleta.

Vallavalitsus selgitas riigikontrollile, et autode hankimist korraldas tollane vallavanem, kes oli ise ka kõik lepingud allkirjastanud.

Hetkel kuum