28. oktoober 2011 kell 15:58

8 miljardit lisakärbet

Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy lubas riigi AAA reitingu säilitamise nimel kärpida eelarvet algselt plaanitust kuni 8 miljardi euro võrra enam ja kaaluda ka maksude tõstmist.

Eile hilisõhtul teatas Sarkozy Prantsuse riiklikus televisioonis, et Prantsusmaa majandus kasvab sel aastal vähem kui augustis ennustatud 1,75%. Vähenenud maksutulude kompenseerimiseks lubas president kümne päeva jooksul avalikustada 6-8 miljardi euro suuruse lisakärpe riigieelarves. Sarkozy lubatud kulutuste vähendamine lisandub augustis väljakuulutatud 12 miljardi euro suurusele kärpele.

Kaalutakse ka maksude tõstmist. Kuigi üldist käibemaksu tõusu kavas pole, ei saa välistada käibemaksu tõstmist teatud toodetel, nt toidukaupadel, millele hetkel ei rakendu Prantsusmaal tavapärane 19,6-protsendiline maksumäär.

President lisas, et Prantsusmaa soovib sidemeid Saksamaaga veelgi tihendada ja Saksamaa majanduselt õppida. „Me peame lõpetama lähenemise eelarveküsimustele ainult riiklikul tasandil, ning vaatama neid ka võrdluses Saksamaaga,” ütles Sarkozy, visates õhku ettepaneku harmoniseerida mõlemas riigis nii müügimaksud kui ka ettevõtete tulumaksu.

Prantsusmaa reitingu alandamine on juba pikemat aega õhus olnud, kuid konkreetsema suuna sai see teema oktoobri keskel, kui reitinguagentuur Moody’s teatas, et Prantsusmaa reitingut võib ees oodata langetamine, mille taga on riigi suurest defitsiidist ja võlakriisist tulenevatest potentsiaalsetest lisakohustustest tingitud mõju maksevõimele.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum