Raivo Sormunen • 30. oktoober 2011 kell 21:00

Euro võib sel nädalal tõmmata järsult pidurit

Ehkki Euroopa võlakirjakriisipaketi kokkupanek muutis euro eelmisel nädalal maailmas tegijaks valuutaks, on karta, et tõusuga on selleks korraks asjad ühel pool. Ühisraha tugevnes USA dollari vastu viimase seitsme nädala kõrgeima tasemeni.

Investorid nägid lootusekiirt. Neljapäeval ehk vahetult pärast võlakirjakriisipaketi kokkupanekut tugevnes ühisvaluuta dollari vastu 2,1% ja liikus päevasiseselt juba 1,4248 dollaril ehk kõrgeimal tasemel pärast septembri algust. Investorid nägid, et kokkulepe, mis sisaldas endas 50% Kreeka võlakirjade korstnasse kirjutamist, eurotsooni päästefondi EFRS vahendite suurendamist koos võimendusega 1 triljoni dollarini ja rahasüste pankade tugevdamiseks, võib isegi vilja kanda.

Samas saabus juba reedel turgudele järjekordne pettumus, kuna Itaalia valitsus pidi 10aasta ste võlakirjade müümisel pakkuma investoritele euroajaloo kõrgeimat intressimäära ehk investorid näitasid taas välja muret (keskmisest riskantsemate) eurotsooni riikide võlakirjade pärast.

Analüütikute meelest võib euro sel nädalal taas nõrgeneda. Põhjuseid selleks on mitu. Nimelt kardetakse, et neljapäeval kogunev Euroopa Keskpank annab märku võimalikust baasintressimäärade langetusest. "Ostujuhtide indeksi põhjal võib oletada, et Euroopa on juba majanduslanguses. Ning see on vaid aja küsimus, mil keskpank tõmbab intressimäärad alla vähemalt 1 protsendini (praegu 1,50 protsendil - toim)," märkis uudisteagentuurile Reuters Nomura Securitiesi valuutastrateeg Jens Nordvig.

Teisalt on sel nädalal koos USA keskpank, mis võib anda hoogu juurde dollari tugevnemisele. Nimelt näitas reedel USA SKP prognoositust kiiremat tõusu, mistõttu võib keskpank oma koosolekul riigi majanduse paranemist isegi kiita. Samuti võtsid head numbrid maha nende investorite hoogu, kes usuvad uude rahatrükivooru.

Lisaks on loomulikult üleval küsimus, kuidas eurotsooni päästefondi EFRSi suurendamiseks raha leida, kas triljonist eurost ikka piisab ja mis see võib kõik eurotsooni riikidele lõpuks maksma minna.

Hetkel kuum