Kuidas rahvaarvu kasv rahaks pöörata?

Raivo Sormunen 01. november 2011, 00:00

Aga kuidas saaks pikaajaline investor rahvaarvu kasvu enda kasuks pöörata? Tuleb investeerida pikaajaliselt piirkondadesse, kus rahvastiku kasvutempo on keskmisest kiirem ning mis asub majanduspoliitiliselt stabiilses keskkonnas. Tihti käivad suureneva rahvaarvuga kaasas ka suuremad investeeringud ja rahva tarbijajõu kasv. See aga tagab kiirema majanduskasvu ning kõrgemad varade hinnad.

Finantsblogi Seeking Alpha võrdles hiljuti rahvastiku kasvutempot riigi majandus- ja ettevõtlusvabadusega. Selle alusel võib välja tuua, et Ühendriigid on endiselt üks paremaid arenenud turge, kuhu raha paigutada. Esiteks on USA-l arenenud riikide hulgas üks kiiremaid rahvastikukasve (CIA 2009. aasta aastaraamatu alusel keskmiselt 0,98% aastas) ning samuti on riik väga kõrgel kohal Maailmapanga ettevõtlusvabaduse indeksis (viies) ja Heritage Foundationi ja Wall Street Journali majandusvabaduse indeksis (üheksas).

Börsil kaubeldavad fondid investori teenistuses. Kõige lihtsam võimalus paigutada raha konkretsesse riiki on investeerida börsil kaubeldavate fondidesse ehk ETFidesse. Ühendriikide puhul on selliseid fonde meeletult. Nende seas on populaarseim laiahaardelist S&P 500 aktsiaindeksit jälgiv SPDR S&P 500 (sümbol: SPY). Ühtlasi on tegemist maailma suurima ETFiga, mille maht ulatub 90 miljardi dollarini ning mida võib leida ka meie pensionifondidedest. Seeking Alpha arvab, et ehkki majandus- ja ettevõtlusvabaduse pingereas võib USA koht tulevikus halveneda, on tegemist väga hea riigiga, kuhu pikaajaliselt investeerida.

Pärsia lahe piirkonnas ülikiire rahvaarvu kasv. Seeking Alpha toob välja, et kõige kiirema rahvaarvu kasvuga riik (mis ka majandus- ja ettevõtlusvabaduselt ei asu väga hulludel kohtadel), kuhu on väikeinvestoritel lihtne investeerida, on Egiptus. CIA andmeil oli rahvastiku aastane kasv 2009. aastal 2,03%. Riigi aktsiaturule saab investeerida läbi Egiptuse indeksi ETFi (sümbol: EGPT). Ääremärkusena tuleks aga välja tuua, et Eesti investoril on võimalik suhteliselt lihtsa vaevaga investeerida ka Lähis-Ida koostöö nõukogu piirkonna ülikiire rahvaarvu kasvuga riikidesse. LHV hallatava Pärsia Lahe Fondi viimase raporti kohaselt on kolme suuremasse riiki (Katar, Omaan ja Araabia Ühendemiraadid) investeeritud peaaegu 90% fondi varadest. Ning neist kahes riigis on rahvaarvu kasv praegu maailmas vaat et rekordiline (AÜEs 3,69% ja Omaanis 3,14%).

Konkureerivateks investeerimistoodeteks võib pidada Lähis-Idale ja Aafrikale panustavat regionaalset börsil kaubeldavat fondi SPDR S&P Emerging Middle East & Africa ETF (sümbol: GAF) ja tervele Aafrika turule panustavat Market VectorsV Africa Index ETFi (sümbol: AFK).

Kui võtta lisaks rahvaarvu kasvule aluseks ka majandus- ja ettevõtlusvabaduse indeks, siis soovitab finantsblogi jälgida selliseid riike nagu Malaisia, Iisrael, Türgi, Peruu, Colombia, Austraalia, Mehhiko, Iirmaa, Singapur, USA ja Uus-Meremaa.

Investorid peavad aga arvestama, et rahvaarvu kasv mõjutab ettevõtete tulemusi väga pikaajaliselt.

Hoolimata sellest, et Eesti on majandus- ja ettevõtlusvabaduse poolest väga kõrgetel kohtadel, on pikaajalises perspektiivis vaid kohalikule turule spetsialiseerinud firmad väga mannetus seisus.

Finantsblogi Seeking Alpha toob rahvaarvu ja aktsiaturu seoseid analüüsivas raportis välja, et Lääne-Euroopa kõrval on väga nõrk rahvaarvu kasv kõigis Nõukogu Liidu lagunemise tagajärjel taastatud vabariikides ja ka Venemaal.

Üks troostitumas seisus riike on CIA aastaraamatu järgi just Eesti (rahaarvu aastane kahanemine 0,63%), samuti Läti, Ukraina ja Bulgaaria.

Eurostati selle aasta prognoosi kohaselt võib Eesti rahvaarv kukkuda 2050. aastaks praeguselt 1,34 miljonilt hinnanguliselt 1,23 miljonile. Negatiivsetest stsenaariumidest on läbi jooksnud ka alla miljoni jääv number.

Arvestades, et samal ajal jätkub maailmas siiski suhteliselt kiire rahvaarvu kasv, võivad Eestis asuvad varad (väärtpaberid, kinnisvara) sattuda pikas perspektiivis läbi sisemaise tarbimise löögi alla.

Kõvasti paremad eeldused oleks meie majandusel (ja aktsiaturul) rahvaarvu mõõduka kasvu korral, aga selleks peab olema sündimuskordaja vähemalt 2,1 (üle kahe lapse naise kohta) ja/või peaks rahvaarvu tõstma mehaanilise iibe teel ehk rahvast riiki sisse tooma. Samuti võib Eesti börsi (majandust) päästa üha suurem panustamine ekspordile, et riik ei oleks sõltuv vaid Eesti tarbijast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing