Euroala liigub languse suunas

Katri Soe-Surén 02. november 2011, 15:28

Euroala liigub tänu nõrgenenud tööstusnäitajatele languse suunas, kirjutab Reuters.

Oktoobris vähenes tehingute hulk võlakriisi surve ja kahaneva konjunktuuri tõttu kolmandat kuud järjest. Tootmine ja uute tellimuste näitajad olid nii nõrgad nagu viimati 2009. aasta keskpaigas. Eksperdid ennustavad, et Euroopa Keskpank langetab veel sel aastal baasintresse.

Euroala tööstuse sisseostujuhtide indeks langes oktoobris 1,4 punkti 47,1 punktile, teatas Markit instituut tuginedes 3000 ettevõtte hulgas korraldatud küsitluse tulemusele. „Nõrk seis levib nüüd ka tuumikriikidesse, samal ajal kui perifeeria jääb edasi sügavale retsessiooni,“ ütles Markiti ökonimist Rob Dobson. „Isegi Saksamaa tööstus läheb nüüd allamäge.“

Saksamaa tööstus näitab langust pärast rohkem kui kaks aastat kestnud pidevat tõusu. Uute tellimuste hulk on neli kuud järjest vähenenud, põhjuseks üha ebakindlamaks muutuvad konjunktuuri väljavaated. Tulemuseks see, et firmad vähendasid laoseise ning lükkasid edasi investeerimisotsuseid.

Inflatsioonisurve väheneb

Mitmed eksperdid näevad euroala retsessiooni langemas. „Kui varem oli veel selles osas kahtlusi, siis nüüd viimaseid andmeid vaadates peaks need olema kõrvaldatud,“ ütles analüütik Alan Clarke Scotia Capitalist. See tähendab omakorda, et oodata on intressimäärade langetamist Euroopa Keskpanga poolt.

11 Reutersi poolt küsitletud 70 analüütikust ootab seda juba sel neljapäeval, kui esmakordselt koguneb nõukogu uue direktori Mario Draghi juhtimisel. Suur enamus arvab siiski, et uus „Mr. Euro“ teeb intressilangetuse alles detsembris. Euroala inflatsioonimäär oli oktoobris üllatuslikult kõrgel 3 protsendi tasemel. Enamik analüütikuid arvestab siiski sellega, et hinnad hakkavad taas langema.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    02. November 2011, 16:25
    Otsi:

    Ava täpsem otsing