SEB: Teva tulemus süvendas lühiajaliselt pessimismi

Romet Kreek 02. november 2011, 15:39

Iisraeli ravimitootja Teva Pharmaceuticals kolmanda kvartali tulemused süvendasid lühiajaliste huvidega kauplejate pessimismi Teva suhtes, kirjutas SEB Geneerilise Farmaatsia fondi fondijuht Meelis Angerma Teva täna avaldatud kvartalitulemuste peale.

Kohandatud kasum aktsiale 1,25 dollarit ületas ootusi (1,22 dollarit aktsia kohta). Käibe pool jäi turu ootustele alla. Käive oli 4,34 miljardit dollarit ja ootused 4,52 miljardit dollarit.

Eelmistes kvartalites ei ole ettevõte toonud turule uusi suure müügiga geneerilisi ravimeid. See jättis jälje tulude poole kasvule, eriti Põhja-Ameerikas. Aktsia hinda on pikemat aega rõhunud mure ettevõtte suurima originaalravimi Copaxone väljavaadete pärast.

Biogen on tulnud välja ohtliku konkurendiga BG-12 ja Novartis Gilenyaga. Lisaks kardetakse Mylan Laboratories poolt valmistatava Copaxone geneerilise versiooni USA turule lubamist. Võib minna veel mitu kvartalit, enne Copaxone muredest ülesaamist. Patendi aegumine USA turul on 2014. Kolmandas kvartalis kasvas selle toote müük 26 protsenti, 1,02 miljardile dollarile. Copaxone'st sõltuvuse vähendamiseks ja kasvu kiirendamiseks ostis Teva kevadel Cephaloni, mille omandamistehing äsja lõpule viidi.

Positiivselt poolelt on selle aasta lõpus ja järgmise aasta alguses algamas uus massilisem originaalravimite patentide aegumine, mis peaks käibe kasvu kiirendama. Näiteks oktoobris tõi Teva turule skisofreeniaravimi Zyprexa geneeriku, millele sai koos Dr Reddy's Laboratories'ga 180-päevase eksklusiivsuse geneerikuturul.

Sellele toetudes prognoosis Teva nüüd neljandas kvartalis paremaid tulemusi. Teva varasem aasta kasumiprognoos eeldab neljandas kvartalis vähemalt 1,51 dollarit kasumit aktsia kohta. Turukonsensus on 1,65 dollarit aktsia kohta.

Järgmisel aastal loodab Teva osa saada ilmselt praegu maailma suurima globaalselt üle 10 miljardi dollarilise aastase müügiga Lipitori geneeriku turust USA-s. Kuigi Teva on praegu investorite jaoks lemmikute nimekirjast eemaldatud, siis pikaajaliselt on endiselt tegemist kasvuettevõttega. Samal ajal on nelja kvartali aktsia hinna-käibe suhe 2,2 ehk paljude aastate madalaimal tasemel. USA geneeriliste ravimite turu liidri (21% turuosa) kohta on see odav. Isegi Lehmani-järgsel börside nõrkusperioodil ei langenud see alla kolme. Pikemat aega on suudetud iga viie aastaga käivet kahekordistada. Tundub, et Teva kavatseb sellist kasvu jätkata vaatamata originaaltoodete patentide aegumisele.

Suuremad kasvuväljavaated asuvad Teva jaoks arenevatel turgudel nagu Hiinas, Ladina-Ameerikas, Ida-Euroopas ja Jaapanis. Aktsia hinda võib hakata järgmisel aastal tõukama uute oluliste geneeriliste ravimite müügi kasv ja Copaxone konkurentsiväljavaadete selginemine. Tundub, et Copaxone mure on varjutanud selle ettevõtte teised pikaajalised väärtused.

SEB Geneerilise Farmaatsia Fond omab 5080 Teva Pharmaceuticals aktsiat ehk 4,65% fondi portfellist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. November 2011, 15:40
Otsi:

Ava täpsem otsing