Ei taha poliitikut, kes kasutab alkoholi võimumängudeks

Katariina Krjutshkova 04. november 2011, 00:00

Õhtuti trammiga sõites kuulen tahtmatult pealt puberteetide telefonikõnesid. "Kas meile täna liitrisest piisab?", "Kas võtame ainult viina või mõne õlle ka?", " Ja naistele siidrit." Ei pea olema Einstein, et aru saada - alkohol on noorte üks suurimaid hobisid. Kuid mis noortele elutähtis, tundub poliitikuile pelga mänguna.

Täiesti meelevaldselt jätan kõrvale numbrid - võib-olla pole pole ma nii hea raamatupidaja, nagu on seda me riigijuhid. Ma ei taha näha taas üht uuringut, milles numbrid näitaksid seda ja toda, ning jääda siis lõputult vaidlema selle üle, millised numbrid on õigemad. Mulle piisab sellest, kui puutun igapäevaelus kokku alkoholismiga. On see vorm veidi lahjem või kangem, sõltub päevast.

Mis on alkohol aga poliitikutele? Tundub, et vaid üks sõna, pealegi ebapopulaarne. Kui seda sõna kasutataksegi, siis vaid selleks, et süüdistusi pildudes vastase jalgealune tuliseks teha. Alkoholi müügipiiranguid ei leevendata ega karmistata. Enne kevadisi valimisi käisid väikeõlletootjad ministeeriumide vahet, et karmidele seadustele leevendust saada. Nad saaks toota koduõlut, kuid ei saa seda müüa, sest neile kehtivad samad nõuded kui suurtootjatele.

Mida väiketootjatele vastati? Aga seda, et Reformierakond ei saa enne valimisi teha otsuseid, mis võiks neist jätta mulje kui alkoholi toetajatest. Sisulist arutelu ei toimunud. Ja väiketootjatele tehti poliitvõitluse nimel 1 : 0 ära. See on ehedaim näide, et alkoholist rääkiminegi on poliitikutele kahjulik. Eriti enne valimisi.

Nüüd on valimised läbi ja Keskerakond tahab alkoholireklaami keelata. Eelnõu keerleb riigikogus. Võimupartei eelnõud ei toeta, aga ringlus toimub, sest kui alkoholi pärssiv eelnõu kohe tagasi lükata, kostuks süüdistus: Reformierakond toetab alkoholismi.

Tegelikult on võimuliidul üks teine plaan. Vähemalt nii nad räägivad. Nimelt käivat sotsiaalministeeriumis laiema alkoholistrateegia koostamine, töögruppki olla loodud. See on piisav põhjus, miks Keskerakonna algatatud eelnõud mitte toetada ja teema summutada.

Poliitmängud. Kuid miks Keskerakonnale sellist eelnõud vaja on? Jah, on tõestatud, et vähem alkoholireklaami võrdub vähem alkoholismi. Kui reklaam kedagi ei mõjuta, poleks ka mõtet seda teha. Praegusel juhul aga on see eelnõu mõjus relv, millest võimuparteide pihta tuld anda. Heita neile ette, nad ei hooli rahva tervisest, et nad on reklaamikasu peal väljas. Ning just seesugused poliitmängud süvendavad minus arvamust - et meie rahvas ja poliitikud ei oska, ei suuda ega ei taha alkoholi teemal rääkidagi.

Kuid kas mahavaikimine muudab probleemi olematuks?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing