Anu Jõgi • 10. november 2011 kell 8:04

Kreeka peaministri leidmisega hädas

Kreeka pole suutnud peaministrit leida, kuigi juba pühapäeva õhtust alates räägitakse, et kohe-kohe teatatakse uue valitsuse koosseis.

Eile õhtul tuli teade, et Kreeka kahe suurema erakonna liidrid jõudsid kokkuleppele, et riigi uut koalitsioonivalitsust hakkab juhtima praegune parlamendi spiiker Filippos Petsalnikos, vahendas Reuters anonüümseid parteiallikaid. Tänaseks selgus siiski, et konservatiivne Nea Dimokratia leidis, et Petsalnikos on liialt seotud senise peaministri erakonnaga Pasok. Täna kella kümneks lähevad erakondade juhid taas president Karolos Papouliase juurde, kirjutasid Kreeka lehed.

Uuesti on kandidaadina laual Euroopa Keskpanga asepresidendi Lukas Papademose nimi. Aga tema on esitanud peaministriks hakkamisele hulga tingimusi. Siiski võib ta valituks osutuda, kuna teiste kandidaati suhtes kompromissile pole jõutud, kirjutab Helsingin Sanomat.

Papademos tahab, et Kreeka suuremad erakonnad kirjutaksid Euroopa Liidu võlaleppele alla ja et ajutisse valitsusse kuuluks lisaks suurparteidele ka praeguste konservatiivsete opositsioonierakondade esindajaid.

Lisaks seab ta tingimuseks, et uue valitsuse töö lõpptähtaega võiks vajadusel edasi lükata. Praegu on piir pandud 19. veebruarile, mil Kreekas peaksid tulema ennetähtaegsed parlamendivalimised.

Valitsuse allikate teatel on lahkuv peaminister George Papandreou Papademose nõudmised heaks kiitnud.

Hetkel kuum