Birjo Must • 13. november 2011 kell 21:00

Vitsur: neljas kvartal enam nii ilus ei tule

Statistikaameti esialgsel hinnangul kasvas Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) kolmandas kvartalis eelmise aasta sama ajaga võrreldes 7,9%.

"Ilus kasv, kuid paraku sellisena jääb see kvartalikasv viimaseks, neljas kvartal enam nii ilus ei tule," lausus Vitsur.

Vitsuri sõnul on majanduskasvu aeglustumise põhjus selles, et alates sügisest on aeglustunud nii tööstustoodangu kui ka ekspordi kasv. Kokkuvõttes mõjutab meid see, et Euroopas ja maailmas ei lähe enam nii hästi kui läks pool aastat tagasi.

"Neljandas kvartalis ei tule mingil juhul nulli ega langust, vaid mõne protsendipunkti võrra väiksem kasv," märkis ta.

"See, mis Euroopas toimub, on jõudnud meile teatud viitajaga. Euroopas oli juba kolmandas kvartalis kukkumine palju järsem kui meil ja langus jõuab ka meile neljandas," rääkis Vitsur.

Töötus suureneb. SKP kasvu aeglustumine on Vitsuri sõnul juba tööhõivet mõjutama hakanud, sest igal nädalal registreeritakse rohkem töötuid. Vitsur ei usu, et töötus plahvatuslikult kasvab nagu kolm aastat tagasi: "Mulli meil ju ei ole, on vaid välisnõudluse ärajäämine."

Hinnatõus jätkub Vitsuri sõnul mingil määral kindlasti, sest raha on odav ja meetmed, mida maailmas kasutatakse, suurendavad rahapakkumist. Baashinnatõus on tema arvates majanduse tervenemiseks vajalik. "Arvata, et hindade langus või stabiilsus tuleb meile kasuks, on täiesti ekslik. Kui hinnad ei tõuse, ei teki ettevõtjatel raha investeeringuteks ja majandus ei käivitu," põhjendas ta.

Vitsur lisas, et hindade tõus tuleb tagasihoidlikum kui sel aastal, kuid protsendipunkti või kahe võrra suurem kui Euroopas keskmiselt.

Krimelte kasvu ei oota. Krimelte OÜ juhatuse esimees Jaan Puusaag ei osanud Eesti majanduskasvu järgmiseks kvartaliks prognoosida, kuid tunnistas, et oma ettevõttele ta neljandaks kvartaliks ega tõenäoliselt ka järgmiseks aastaks kasvu ei oota.

"Tahaks loota, et õnnestub samal tasemel jätkata. Praegu ei oska midagi öelda, sest see sõltub välistest teguritest rohkem kui meist," ütles Puusaag.

See, et majanduse kasv on aeglustuma hakanud, Puusaagi ei üllata. "Seda on juba mõnda aega prognoositud," märkis ta. Lisaks tõdes Krimelte juht, et eksporditurgudel on teatud jahtumist tõepoolest märgata.

Pole tähtis, kui palju SKP tõuseb või langeb. Tähtis on tarbimine. Praegu ostab Eesti tarbija poest kollast silti ehk kampaaniahindu. Ettevõtjatele mõjub see olukord loomulikult pärssivalt. Kõik sõltub sellest, kui paks on ettevõtte rasvakiht ja kui kaua ta selle välja kannatab. Kuna pole teada, mis hakkab sündima Kreekas, Itaalias või järgmistes Euroopa riikides, tuleb elada päev korraga. Olukord hakkab ehk veidi positiivsemaks muutuma alles kevadel.

Hetkel kuum