Sirje Rank • 16. november 2011 kell 8:54

Eeskujulik Rootsi saab odavamalt laenu kui Saksamaa

Euroalal süvenev võlakriis, mis hakkab laenuraha kallimaks muutma juba ka tippreitinguga Soome ja Hollandi jaoks, on suurendanud nõudlust Rootsi riigivõlakirjade järele.

Euroopa Liidu riikidest on Rootsi võlakirjade tootlused praegu kõige madalamad. Riik saab laenu odavamalt kui Saksamaa, vahendab Bloomerg.

„Rootsi on klassi priimus ning kui käib riski eest pagemine, siis ollakse nõus ka madalamate tootlustega,“ ütles fondihaldur Christer Kaeck. Rootsi riik kasutab võimalust lühemajaliste laenude väljavahetamiseks pikemaajaliste vastu.

Rootsi 30 aasta pikkuse tähtajaga võlakirjade tootlus on 2,07%, võrreldes USA 3,07% ja Saksamaa 2,47%ga. Võrdluseks on Prantsusmaa sama pika tähtajaga võlakirjade tootlus 4,41%, Itaalial 7,45% ja Hispaanial 6,77%.

Välisinvestorite käes oli statistikaameti andmeil septembris 381 miljardi Rootsi krooni väärtuses Rootsi riigi võlakirju võrreldes 275 miljardi krooniga 2009. a novembris.

„Rootsi ja Saksamaa võlakirjad, just sellises järjekorras, on parimad, mida turg saada tahab, kui halvim teoks saab,“ ütles Kaeck. „Rootsi on saanud alternatiiviks paljude rahvusvaheliste investorite jaoks, kes vajavad AAA reitinguga väärtpabereid.“

Prognoosi järgi ulatub Rootsi eelarveülejääk tänavu 0,9%-le SKPst ning võlakoorem kahaneb 36,3%-le SKPst. Majanduskasvu tempoks prognoositakse 4%.

Võrdluseks kerkib euroala võlakoorem tänavu kesmiselt 88%-le SKPst ning majandus kasvab 1,5%.

Hetkel kuum