Raivo Sormunen • 17. november 2011 kell 10:51

Kallis laenuraha muserdab  börse

Täna keskpäeval toimunud Hispaania ja Prantsusmaa võlakirjaoksjonid näitasid, et ei suurematele ega ka väiksematele probleemsetele riikidele armu ei anta ning laenu tuleb võtta üha kõrgema hinnaga.

Prantsuse valitsus müüs keskpäeval 6,98 miljardi euro eest kahe kuni nelja aasta pikkuseid võlakirju, mille intressimäär jäi 1,85-2,82 protsendi vahele. Keskmiselt on seda pool protsendipunkti enam kui viimasel võlakirjaoksjonil.

Märksa hullemas olukorras oli Hispaania, mis peab 3,6 miljardi euro ja kümne aasta pikkuse laenu eest maksma 6,975protsendist aastaintressi. Tegemist on kõrgeima intressimäära alates 1997. aastast. Turgudel peetakse kokkuleppeliseks riskantseks umbes 7% intressimäära, mille juures langeb oluliselt riigi suutlikus võlga teenindada.

Euroopa börside raskekaallasi ühendav Stoxx50 indeks on täna langenud 0,9%, brittide FTSE100 1,3% ja Saksa DAX 0,8%. Suurimate langejate hulgas on pangad. Nii näiteks on Prantsuse BNP Paribas SA ja Credit Agricole SA aktsiaid vähemalt 2,5% miinuses.

Euro on enam vähem stabiilsena püsinud, liikudes 1,348 dollaril ehk eilsega võrreldes 0,2% miinuses.  “On selge, et Euroopa võlakirjaloo juurest, kus keskpangad jätkavad rabelemist, et leida olukorrale sobiv lahendus ei pääse põgenema. Võlakirjade intressimäärad jäävad turgudel tõenäoliselt väga fookusse,” märkis uudisteagentuurile Reuters IG Markets kauplemisjuht Harley Salt.

Hetkel kuum