Raivo Sormunen • 17. november 2011 kell 7:09

Fitchi hoiatus asub turge rõhuma

Reitinguagentuur Fitch teatas eile õhtul, et Euroopa võlakirjakriisi levik võib tähendada tõsist riski USA pangandussektori jaoks. Hoiatas lükkas Ühendriikide aktsiaturu eile õhtul kiiresse langusse ning täna ähvardab see teade mõjutada ka Euroopa  börse.

Euroopa aktsiaturgu laialt jälgiv EuroStoxx 50 indeks, Saksa DAX ja Prantsuse CAC tõotavad alustada päeva 0,6-0,7% langusega.Aasia turgudel on samasuguse stardiga alustanud Hongkongi Hang Seng indeks (-0,7%), kuna Hiina Keskpank hoiatas, et inflatsioonimurede tõttu ei saa ta hinnakontrolli lõdvemaks lasta.Seevastu Jaapan (Nikkei 225 indeks) on kerges plussis (0,1%), kuna turuosaliste sõnul on viimaste päevade kukkumised olnud juba piisavalt suured.

Euroopas on täna fookuses pärastlõunal toimuvad Hispaania ja Prantsusmaa võlakirja oksjonid.Prantsusmaa peaks kaasama turgudel kuni 8,2 miljardit eurot. Põhirõhk on loomulikult laenuhinnal, kuna eile kärises Saksamaa ja Prantsusmaa võlakirjade intressimäära vahe euroajaloo rekordiliseks (2 protsendipunktini)Samuti kavatseb emiteerida 4 miljardi euro eest emiteerida 10. aasta pikkuseid võlakirju Hispaania. Ka Hispaania vastu on viimastel päevadel usaldus järjest langenud, mistõttu tõusis riigi võlakirjade intressitase eile viimase kolme kuu kõrgeima tasemeni.

Kindlasti jälgitakse terasemalt ka Euroopa Keskpanga tegevust, kes asjasse pühendatud allikate väitel toetas eile turgu Itaalia ja Hispaania kahe kuni kümne aasta pikkuste võlakirjade ostmisega.

Eestis on täna õhtul fookuses Merko Ehitus, mis avaldab umbes nelja paiku oma kolmanda kvartali tulemused. Kuni sinnani jälgivad aktsiad tõenäoliselt Euroopa paberite liikumist.

 

Hetkel kuum