FAO: põllumajanduse subsideerimine tuleks lõpetada

Maarja-Liis Mitri 18. november 2011, 19:06

ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) väitel tuleks üha kasvava rahvahulga ära toitmiseks vähendada põllumajandustootjatele makstavaid subsiidiume, kirjutab CNBC.

Tähtsaim küsimus, millega FAO hetkel silmitsi seisab, on see, kuidas toita ära terve inimkond, mis 2050. aastaks on kasvanud 9,1 miljardini. Kuigi teoorias on lahendus lihtne – suurendada tootmismahtu ja parandada toodangu jaotumist – ei ole seda siiamaani rakendada suudetud ja juba praegu elab näljas ligi miljard inimest. Lisaks hävitavad ekstreemsed ilmastikutingimused iga-aastaselt suure osa põllumajandussaagist.

Ka viimastel kuudel on toiduainete hinnad korralikult tõusnud, sest kuumalained ja põud on kahjustanud nii maisi- kui ka nisusaaki. Samuti annavad arenguriikide kiirenev majanduskasv ja suurenev rahvaarv oma jätkuva panuse hindade tõusu, sest elatustase on tõusnud piisavalt kõrgele, et nende riikide elanikud saaksid lubada endale mitte ainult rohkem toitu, vaid ka kvaliteetset toitu, ütles FAO juht Jacques Dioufi.

Dioufi sõnul tuleb suurim osa maailma põllumajandustoodangust väikefarmeritelt ja nende tootlikkuse ja toodangumahtude kasvatamisel on suur potentsiaal, kuid selleks peaks turul toimima õiglane konkurents. Diouf süüdistas nii Euroopa Liidu kui ka USA põllumajanduspoliitikat ausa konkurentsi takistamises, sest oma tootjate subsideerimine võimaldab viimastele kõrgemat tulu, kui saab tootja, kellele toetust ei maksta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. November 2011, 19:06
Otsi:

Ava täpsem otsing