Alyona Stadnik • 18. november 2011 kell 12:21

Werol: Venemaast võib saada meie uus eksporditurg

Meie soov on leida endale täiendavaid turge naaberriikidest, mille juurde pääsemine oleks võimalikult väheste piirangutega, sest eksporti tahame kõik teha, kommenteeris söödaproteiini ja toiduõli tootmisega tegelev Werol Tehased AS finantsjuht Meelis Virro Venemaa liitumist WTO-ga.

"Oleme vähesel määral eksportinud Venemaale, aga ta ei ole meie põhiturg. Meil on läinud kaupa Kaliningradi oblastisse, aga see maht on olnud väga väike," rääkis Virro Venemaa turu kogemusest.  

Virro sõnul on täiesti võimalik see, et pärast põllumajandustoodete tollitariifide langust, on nad rohkem motiveeritud sinna eksportima. "Me ei ole siiani saanud äri ajada Venemaal, sest meil õnnestub rohkem teenida Lääne - Euroopas. Võimalik, et tariifide langusel läheb see hind ilmselt lõpuks Vene ostja jaoks selliseks, et me oleme ka valikus," arutles Virro.

"Vabakaubanduse säilitatamine on väga hea ja ainult abiks turu juurdesaamisel," lausus Virro.

Virro märkis, et põllumajandussaadusi tahetakse Venemaalt importida küll. "Ma ei tea, kas meil on puhtalt ainult importimine siinseks töötlemiseks või see import areneb järgmise sammuna Lääne ekspordiks," sõnas Virro.

Werol impordib toorainet Venemaalt. "Aasta varem pandi Venemaal põllumajandussaadustele väljaveo keeld peale, sest saaki ei olnud piisavalt. Sellel aastal on tulnud meile pakkumisi ja me vaatame need üle. Impordi soov on meil ikkagi, sest Eesti pind ja väiksus seab omab piirangud. Alati on hea, kui mul on suurem tooraineturg kuskilt võtta," täpsustas Virro.

Alternatiiv Venemaa turule on Euroopa. "Hakkad lähinaabritest võtma ja liigud edasi. Weroli kaup ehk rapsiseeme on Euroopas väga aktiivselt kaubeldav, aga seal ei ole piiranguid. Võib osta ka Saksmaalt, kui see hind on mõistlik. Mida kaugemalt osta, seda kulukamaks see läheb. Kui on võimalik saada suure naabri käest, siis on see mõlemale kasulik," sõnas ta.

Venemaa on Maailma Kaubandusorganisatsiooniga (WTO) liitumisel jõudnud lõpusirgele. Liitumine alandab tollitariife, muudab Eesti kauba idanaabri turul soodsamaks ning Venemaa võimalus partnerriikidel kuidagi vahet teha väheneb oluliselt, kinnitas Euroopa Komisjoni kaubanduse peadirektoraadi direktor Signe Ratso. Ta lisas, et Eesti ettevõtetele on eeliseks kahepoolne seadusandlik ja poliitiline kindlus ning langevad ekspordi-, eelkõige puidutollid. Näiteks on praegu Venemaal üldine tollitariif keskmiselt 10%, kuid see väheneb 7,8%ni. Tööstustooteil langeb see 9,5lt 7,3%-le, põllumajandustooteil 13,2lt 10,8%le ja näiteks piimatooteil 19,8lt 14%le.

Hetkel kuum