Romet Kreek • 23. november 2011 kell 21:00

Ka Saksamaa ei saa odavalt soovitud raha

Eile selgus, et Euroopa võlakriis jõudis nii Euroopa südamesse kui üldse võimalik. Saksamaa ei suutnud võlakirjaoksjonil soovitud koguses võlakirju emiteerida

Mõnes mõttes võib seda lugeda tehniliseks probleemiks. Saksamaa plaanis emiteerida kuni kuue miljardi euro eest võlakirju. Pakkumisi tuli 3,889 miljardile eurole, millest oksjoni korraldav Bundespank aktsepteeris vaid 3,644 miljardit eurot. Seega jäi 39 protsenti kogu pakkumisest saamata ehk võlakirjaoksjon ebaõnnestus.

Tehniliselt ebaõnnestunuks võib seda pidada seetõttu, et ei saa kindlalt väita, et Saksamaa ei suuda raha kaasata. Minul tekkis mõte, et ehk oli probleem madalas 1,99protsendises võlakirja tootluses? Samas ei saa välistada, et kõik euroala maade valitsused, ka nende omad, mida peetakse turvalisteks, peavad hakkama arvestama, et rahal on hind ja odavalt ei pruugi olla võimalik seda hankida. Et pankadele mindi regulatsiooniga kallale, mis toob kaasa nende võimenduse maha võtmise, on neil enam kui õige küsida - kas kaheprotsendine tootlus on piisav? Ehk leidub tulusamaid ja riskantsemaid alternatiive, seda enam, et turult on pankadel üha raskem ja kallim raha kaasata.

"Oksjonil ei jäänud palju puudu Saksamaa õnnetusest," ütles Southwest Securitiese tegevdirektor Mark Grant Bloombergile. "Kui Euroopa tugevaimal riigil on sellist sorti raskused kapitali hankimisel, peaks see panema murelikult vaatama teiste Euroopa maade tulevasi võlaoksjoneid."

"See oli kohutav," ütles RIA Capitali võlakirjaanalüütik Nick Stamenkovic Marketwatchile. "See näitab, et investorid ei põlga ära vaid perifeeriamaade võlakirju, vaid üldiselt euroala valitsuste võlakirju."

Belgia avas Pandora laeka. Varem andis riik Dexia panga päästmiseks garantii, siis nüüd soovib ta sellest kõrvale nihverdada. Tahetakse taas Prantsusmaa ja Luksemburgiga rääkida üle panga päästmise tingimused, kuna Belgia valitsusel ei ole tõusnud tootluse juures lihtne võlakirjaturult raha kaasata. Kuidas emiteerida valitsuse võlakirju, kui riigis ei ole pikemat aega valitsust?

Hetkel kuum