Sirje Rank • 23. november 2011 kell 21:00

Läti riik ei hakka Krajbankat päästma

Ilmselt on Krajbanka päevad siiski loetud ning Läti riigil tuleb esmakordselt käiku lasta hoiuste tagamise fond, milles pole praegu piisavat summat kõigi hoiuste hüvitamiseks garanteeritud mahus. Lisa tuleb võtta riigikassast.

Kaks võimalikku käitumismudelit. Läti finantsjärelevalve (FKTK) juhi Irena Krumane sõnul on võimalikud kaks stsenaariumi. Leedu riik, millele kuulub Snorase ülevõtmise järel 67,9% Krajbanka aktsiatest, võib otsustada kas pank päästa, nagu toimis Läti valitsus 2008. aastal Parexiga, või on alternatiiviks panga likvideerimine. Läti riik sekkuda ei kavatse, kirjutas ajaleht Biznes & Baltija.

"Me isegi ei kaalu sellise panga päästmise võimalust, kus tuvastati kriminaalne tegevus," ütles Krumane.

Läti peaminister Valdis Dombrovskis ütles üleeile pärast valitsuse istungit, et on selles asjas oma Leedu kolleegiga ühendust võtnud ning otsuse peaks Leedu riik langetama veel selle nädala jooksul.

Läti riik tagab kõigile hoiustajatele kuni 100 000 euro (70 000 lati) ulatuses hoiuseid, mis tuleb panga likvideerimisel välja maksta 20 tööpäeva jooksul.

Krumane sõnul võib kogu summa suurus küündida 350 miljonile latile. Hoiusegarantiide fondi on praeguseks kogunenud 149 miljonit latti, mis tähendab, et puuduv summa tuleb laenata riigikassast, vahendas Läti Delfi. Pärast Krajbanka varade realiseerimist saab riigikassa raha tagasi. Läti maksumaksjate raha jääb puutumata, lubas Krumane.

Krajbankas, mille tegevus esmaspäeval peatati, avastati ligi 100 miljoni lati suurune puudujääk. Panga vara on seadusevastaselt panditud kolmandate isikute kasuks. Läti Delfi andmeil on osa rahast kulunud Snorase panga ühe kaasomaniku Vladimir Antonovi äriprojektide rahastamiseks, mille hulka kuulus muu hulgas plaan osta Rootsi autotootja Saab.

Üleeile vahistati Krajbanka president Ivars Prieditis ning vahi alla võeti ka juhatuse liikmed Martins Zalans, Svetlana Ovtšinnikova ja Dzintars Peltsbergs. Antonov ja Snorase panga teine suuromanik Raimundas Baranauskas kuulutati rahvusvaheliselt tagaotsitavaks.

Riik võib laenu võtta. Leedu valitsuse plaanide kohta vahendab Delfi, et tuleva aasta eelarvet valitsus rahandusminister Ingrida Simonyte sõnul Snorase panga päästmiseks kasutada ei kavatse. Äärmisel juhul kaalub riik laenamise võimalust, kui hoiuste tagamise fondist ei piisa.

Leedus on tagatud hoiuste kogumahuks Snorase pangas hinnatud ca 4 miljardit litti. Panga varade hinnanguline maksumus on 8 miljardit litti, kuid siin on avastatud juba ligi miljardi liti suurune puudujääk. Hoiuste tagatisfondi on Leedus praeguseks kogunenud 1,1 miljardit litti.

Kuni Leedu otsustab Krajbanka edasise käekäigu, saavad panga kliendid automaadist võtta kuni 50 latti ööpäevas.

Hetkel kuum