Romet Kreek • 23. november 2011 kell 6:29

Pangad valmistuvad võimalikuks euroala lagunemiseks

Osa maailma valuutakauplemise infrastruktuurist nagu ka pangad valmistuvad end ette võimalikuks euroala purunemiseks.

CLS International, mis opereerib platvormi, mille abil pangad tasaarveldavad enamuse oma valuutatehingutest, jooksutab stressitesti, et valmistuda võimalikuks euro lahtiharutamiseks, ütles olukorraga kursis olev isik.

Osad 63 pangast, millele CLS kuulub, peavad samasuguseid plaane.

CLS on vaid suurim nimi valuutaturul, mis teeb selliseid ettevalmistusi. Nomura analüütik ütles reedel, et euroala lagunemine on väga tõenäoline. HSBC analüütikud kirjutasid teisipäeval klientidele, et euroalast lahkuvate maade jaoks on tagajärjed kujuteldamatud.

Paljud Euroopa poliitikud ja suured pangad pidasid vaid paar nädalat tagasi ideed liiga tundlikuks, et sellel teemal isegi diskuteerida. Kardeti, et sellest rääkimine võib muutuda isetäituvaks ennustuseks, mis hirmutab laenuandjad Euroopa pankadest ja ettevõtetest eemale ning halvendab niigi kehva krediidiolukorda veelgi.

Pangad mängivad sageli läbi mitmesuguseid stsenaariume, kui nad näevad silmapiiril potentsiaalset turgu liigutavat sündmust, kuid see ei tähenda veel, et selline olukord tõenäoliselt juhtub, ütlesid mitmed turuosalised.

„Me testisime 2008. aasta kriisis mitmeid stsenaariume, kuid halvimad nendest ei realiseerunud,“ ütles Mizuho Corporate Banki valuutakauplemise juht Fabian Eliasson. „Halvim stsenaarium, mida peetakse silmas testi tehes, ei pruugi minu arust juhtuda.“

Barclays Capital küsitles ligi tuhandet investorit, kellest peaaegu pooled eeldavad, et nende maad loobuvad eurost võrreldes teise kvartali ühe protsendiga sedasi vastanutest.

Paljud suunavad näpu Kreeka peale, kuid viis protsenti vastanutest leidsid, et kõik viis suuremas hädas maad loobuvad eurost – Kreeka, Portugal, Iirimaa, Itaalia ja Hispaania.

Nomura soovitas lugeda eurodes denomineeritud võlakirjade peent teksti, et mis on seal kirjas eurost loobumise korral. Uued valuutad võivad kiiresti kukkuda kuni 50 protsenti, kirjutasid nad.

„Kulud ja õiguslikud tagajärjed on faktorid, mis panevad poliitikuid lõhkiminekut vältima,“ ütles Brown Brothers Harrimeni valuutastrateeg Mark McCormick. Teised pangad vaatavad euro lõhenemist kui pankade kauplemisüksuste tagatoa ehk arvelduste teemat.

CLS suudab taluda ühe euroalast lahkuva riigi stressi, kuid üks allikatest lisas, et uue valuuta toimimahakkamiseks kulub vähemalt aasta.

Hetkel kuum