Alyona Stadnik • 28. november 2011 kell 21:00

BLRT ostab Levadia Metalli nõudeid

Novembri alguses ostis Elme Metall Danske Banki ja reedel Nordea panga nõudeid, kokku on ettevõttel neid 26,85 miljoni euro eest.

"Kuna pankrotistunud Levadia Metalli omandis on meie ettevõttele sobivad lao- ja tootmispinnad, siis näitasime oma huvi vara vastu osaledes enampakkumisel. Enampakkumist paraku ei toimunud. Kui meil tekkis võimalus osta teiste võlausaldajate nõudeid, mis on tagatud hüpoteegialuse pankrotivaraga ehk siis meid huvitava kinnisvaraga, siis kasutasime soovitud tulemuse saavutamiseks selle võimaluse ka ära," selgitas BLRT Grupi kommunikatsioonidirektor Katja Ljubobratets nõuete ostu.

Elme Metall tegeleb metalli ja metalltoodete müügiga. Ljubobratetsi sõnul kuulub ettevõttele praegu veerand Baltimaade turust, aga meeskonnal on kindel soov kasvatada oma turuosa kolmandikuni. "Üks selle strateegia osa on tootmispindade laiendamine, sealhulgas Eestis," märkis Ljubobratets.

Nordea asjade käiguga rahul. Nordea panga krediidijärelevalve juhi Viljar Kähari sõnul tegi Levadia Metalli võlausaldaja BLRT ettepaneku omandada neilt nõue Levadia Metalli vastu.

"Nõude müügihind oli pangale sobiv ning pank ei pea seega enam pankrotimenetluses osalema," lausus Kähari. Tehing sõlmiti tema sõnul reedel, pankrotihaldureid teavitati esmaspäeval. "Nõuete müük on panganduses tavapärane tegevus," märkis Kähari.

Novembri alguses omandas BLRT Grupp Danske Banki Eesti filiaalilt enamuse panga nõudest Levadia Metalli vastu. Kui keegi teistest võlausaldajatest teeb ettepaneku nõuete ostmiseks, siis arutab Elme Metall seda Ljubobratetsi sõnul kindlasti.

Viktor Levada kommentaari ei anna. Levadia Metall OÜ omanik Viktor Levada ei tahtnud seda teemat kommenteerida.

Eile päeval polnud pankrotihaldurid veel kursis, et BLRT Nordea panga nõudeid ostis. "Mind ei ole sellest teavitatud," lausus pankrotihaldur Toomas Saarma. Sama ütles ka pankrotihaldur Eve Selberg.

Ljubobratets selgitas, et nõude loovutamise teate saadab loovutaja, mitte loovutuse saaja. "Sellest peab teavitama Nordea pank. Nordea on haldurile digitaalselt allkirjastatuna täna (esmaspäeval - toim) ka sellise teate saatnud ning posti teel on pank teate saatnud ka Viktor Levadale. Arvatavasti polnud haldur selleks hetkeks, kui ajakirjanik helistas, teadet oma postkastis veel lugeda jõudnud," täpsustas Ljubobratets.

Hetkel kuum