28. november 2011 kell 5:14

Börsist veel suurem turg

Nii mõnelegi võib tulla üllatusena, et enamiku Tallinna börsi põhinimekirjas oleva 14 ettevõtte aktsiad vahetavad omanikke mitte börsitehingutes, vaid börsiväliselt ehk OTC-turul (over-the-counter market).

Esmalt, mis asi on üldse OTC-turg. Tegu on börsivälise aktsiate, võlakirjade, toorainete või derivatiivide kauplemisega, kus väärtpaberid vahetavad otse omanikku. Vastupidisel juhul on tegu börsitehinguga, kus on loodud eraldi asutus ehk antud juhul börs, kus avalikult aktsiatega kaubeldakse. Tänases loos võtame vaatluse alla Tallinna börsil noteeritud firmade aktsiad ja kõrvutame nende kauplemismahud börsiväliste tehingutega.

Vaadates tehingute statistikat, mis on ka kõrvalolevas tabelis välja toodud, võib esmapilgul börsiväliselt omanikku vahetanud aktsiate arv olla suureks üllatuseks. Näiteks meie börsi suurimal firmal Tallinkil on börsiväliselt tehinguid  tehtud 176 miljoni aktsiaga, samas kui börsil on omanikku vahetanud kõigest 47 miljonit aktsiat. Enam kui kolmekordne vahe. Kuid miks?

Kuigi börsivälised tehingud kajastavad aktsiate omaniku vahetust, kajastavad nad ka veel paljusid muid tehinguid, mis n-ö tehislikult "käivet" tekitavad. Põhjus on selles, et Eesti Väärtpaberikeskuse (EVK) statistika kajastab kõiki väärtpaberitehinguid, mis Eestis tehakse.

"OTC-tehingud võivad ületada börsitehingute mahu, kuna Eestis noteeritud ettevõtete omandistruktuur on üldiselt ühe või mitme suuraktsionäriga," ütles Nasdaq OMX turujärelevalve juht Janno Saar. "Igasugune tehing suuraktsionäri poolt temale kuuluvate aktsiatega, sh repotehingud (aktsiate pantimine), sama aktsionäri ühes pangas asuvalt kontolt teise panka kandmine, väärtpaberite tagatiseks kandmine tagatiskontole, pärimine jne, kantakse EVK arveldussüsteemist läbi ja registreeritakse väärtpaberitehinguna," selgitas Saar.

Tallinki näitel võib väita, et börsiväline kauplemine on oma populaarsust kaotamas. Kui näiteks 2007. aastal oli börsiväliste tehingute arv Tallinki aktsiatega 3144, siis sealt alates on see number järjepidevalt vähenenud, jäädes viimastel aastatel 1900 tehingu piiri alla. Kuid taas me paraku ei tea, mis täpselt seal nende numbrite taga peitub, sest näiteks 2009. aasta kriisi ajal kahanes küll tehingute arv, kuid tehingutes osalenud väärtpaberite hulk tõusis lausa 533 miljonini.

 

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum