28. november 2011 kell 15:48

Hiina plaanib investeerida Euroopa infrastruktuuri

Hiina peamine riiklik investeerimisfond plaanib investeerida arenenud maade infrastruktuuri, alustades Ühendkuningriigist, kirjutab Financial Times.

China Investment Corporation’i esimees Lou Jiwei kirjutas esmaspäeval Financial Timesis ilmunud arvamusartiklis, et fond soovib panustada Suurbritannia infrastruktuurisektori aktsiatesse, lisades, et see tooks kasu mõlemale osapoolele.

Briti valitsus on siiamaani oma teede, sadamate ja raudteede uuendamiseks otsinud ressursse nii Lähis-Ida ja Aasia riiklikelt investeerimisfondidelt kui ka Ühendkuningriigi enda pensionifondidelt. Rahandusminister George Osborne’i sõnul otsitakse rahastust vähemalt 30 miljardi naela ulatuses, et pidurdada riigi majanduskasvu aeglustumist.

Üheks projektiks, mis hiinlastele eriti huvi pakub, on Londoni ja Põhja-Inglismaa vahele rajatav kiirraudtee.  Lu Jiwei kirjutas oma artiklis, et erinevalt varasemast ei soovi fond mitte ainult infrastruktuuri operaatoritesse investeerida, vaid osaleda ka projektide väljaarendamises ja teostamises.

Mitmed Hiina ametnikud ja majandusteadlased on soovitanud valitsusel riigi 3200 miljardi dollari suurust välisvaluutareservi USA valitsuse võlakirjade asemel rohkem reaalvarasse investeerida. China Investement Corporation loodi 2007. aastal eesmärgiga teenida Läände tehtavate kõrgema riskitasemega investeeringute abil tavapärasest kõrgema tulu. Kui alguses investeeriti peamiselt vaid finantssektorisse, siis hiljutised arengud on näidanud, et üha enam äratavad huvi ka infrastruktuuri, loodusvarade ja kinnisvaraga seotud firmad.

 

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum