28. november 2011 kell 8:08

Keskpankade kulud masuaja tasemel

Keskpangad kõigil viiel kontinendil on riikide laenukulude kontrolli all hoidmiseks kulutamas suurimal hulgal raha pärast aastat 2009, et vältida ülemaailmse majanduse kokkuvajumist.

USA, Suurbritannia ja veel üheksa riigi keskpangad, sealhulgas Euroopa Keskpank (ECB),  on viimase kolme kuu jooksul suurendanud rahaliste stiimulite osakaalu. Sellele lisaks prognoosib JPMorgan Chase, et veel kuue riigi keskpangad, sh Mehhiko ja Rootsi, alandavad enne märtsi lõppu baasintressimäärasid.

Kuna valitsusjuhid on võimetud kulutusi suurendama ja makse alandama, on keskpankade juhid otsimas võimalusi, kuidas pehmendada Euroopa võlakriisist tulenevat usaldamatust riigi finantsolukorra vastu, vahendab Bloomberg.

Näiteks Brasiilia ja India on riikide hulgas, kus jätkuv lõtv rahapoliitika ja üha tõusvad intressimäärad on tekitamas üha tõsisemat inflatsiooniriski, kus inflatsioon on niigi soovitust oluliselt kõrgem.

"Me näeme, kuidas alguses tugevalt lisakulutamisele vastu seisnud keskpangad on nüüd asunud ise julgelt raha kulutama," ütles Bloombergile Eaton Vance'i fondijuht Eric Stein. "Võidakse debateerida, kui valus see kasvule on, kuid ega see hea ka ei ole," lisas Stein.

31 keskpanka jälgiva JPMorgani sõnul tõuseb krediiti lõdvendavate keskpankade arv suurimaks pärast 2009. aasta kolmandat kvartalit, mil 15 panka alandas intressimäärasid.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum