Romet Kreek • 28. november 2011 kell 21:00

KIE must lammas on Ungari

Reitinguagentuur Moody's kärpis Ungari valitsuse krediidireitingu rämpsu (Ba1) tasemele, säilitades reitingu negatiivse väljavaate, kuna puudub kindlus valitsuse võimekuse suhtes täita eelarve-eesmärke aeglasema majanduskasvu tingimustes ja raskemas finantseerimiskeskkonna. Ka on valitsuse kesk-pikk poliitika mittejärjepidev.

Ka teised reitinguagentuurid muutsid Ungari krediidireitingu väljavaated novembri alguses negatiivseteks. Fitch, nagu ka S&P on andnud Ungarile madalaima investeerimisjärgu krediidireitingu (BBB-).

"Moody'se Ungari reitingu langetamine ei ole kooskõlas Ungari tugevate fundamentaalnäitajatega," ei nõustunud Ungari majandusminister Gyorgy Matolcsy Bloombergi uudises.

Erinevalt Kreekast ei ole Ungaril probleeme otsustusvõimega, iseasi, kuidas on tehtud otsused kaasa aidanud rahanduslikule stabiilsusele ja investorite usaldusele. Näiteks konfiskeeris madjarite valitsus inimeste pensionisambasse kogunenud varad. Ka plaanis valitsus kohustada pankasid müüma valuutas eluasemelaenu võtnutele pankade seisukohast väga ebasoodsa kursiga valuutat, kui nood tahavad ennetähtaegselt eluasemelaene tagasi maksta.

Riik võtab raha erasektorilt ära. "Negatiivse kõrval on ka positiivset: seoses IMF poole pöördumisega on valitsus nüüd vähemalt lubanud, et rohkem ühepoolseid samme eluasemelaenude konverteerimisel ei astuta ja edaspidi kaasatakse arutelusse ka pangad. Reitinguagentuur Standard & Poor's lubas IMFi uudise valguses lükata oma reitinguotsuse edasi 2012. aasta veebruari," ütles SEB fondijuht Endriko Võrklaev.

"Seega on Ungari valitsusele antud paar kuud tegutsemiseks, et säilitada teise suure agentuuri investeerimisjärgu reiting. Oleme Ungari investeeringuid SEB Ida-Euroopa võlakirjafondi portfellis vähendanud, kuid säilitame Ungari valitsusvõlakirjades umbes 6% osakaalu portfellist," märkis Võrklaev.

"Ungari ei ole kindlasti Kreeka," tõdes varahaldusettevõtte Avaron juhtivpartner Kristel Kivinurm-Priisalm. " Peamine põhjus on see, et päeva lõpuks võtab riik raha, mis puudu on, erasektorilt ära ja ongi kõik. Kõik peavad sellega leppima. Kuna Ungari valitsuse võlatase on kogu KIE regioonis kõrgeim, umbes 80% SKTst, siis oleme Ungarisse raha paigutamisel olnud tagasihoidlikud. Nimelt on valitsuse viimase poole aasta tegemised oluliselt suurendanud ebamäärasuse riski, et erinevates sektorites valitsus lihtsalt võtab raha sealt, kust võtta on," rääkis Kivinurm-Priisalm. Kehtestatud on jaemüügimaks, pangandusmaks, telekomimaks ja natsionaliseeritud teise samba pensionifondide raha, Loetles ta. "Viimane käik oli see, kui riik laseb eraisikutel, kes on võtnud Šveitsi frangis laenu, selle praegusest kursist umbes 30% odavama kursiga tagasi maksta. Selle 30% kahjumist peab võtma siis pangandussektor," lisas ta.

"Riik pitsitab igalt poolt, kust võtta annab. Iseenesest on see hea, et üritatakse eelarve defitsiiti ja riigivõlga vähendada," leiab Kivinurm-Priisalm. Peamine erinevus Kreeka ja Ungari vahel on tema sõnul see, et kui Ungari teeb regulatsiooni ja võtab kohe raha ära, siis Kreekas plaanitakse kulude kokkuhoidu aastateks 2014-2015, kuid siis on juba uus olukord.

Kes võtab kahjumi enda kanda? "Kokkuvõtlikult on Ungaril kaks suurt probleemi: riigivõlg ja erasektori valuutavõlg," ütles Kivinurm-Priisalm. "Aga kuna erasektori välisvaluutas võlg ei ole jätkusuutlik ja keegi peab riigis selle kahjumi kinni maksma, siis saab see olla vaid riik või pangandussektor. Kui pank, siis pangad peavad sisse võtma väga suure kahjumi; kui aga riik, siis riigi võlatase ei ole enam jätkusuutlik. Ja kui riigi võlatase pole enam jätkusuutlik, saavad vastu pükse ikkagi pangad. Senikaua, kuni asjad tiksuvad mujal maailmas halvemaks ja Ungari forinti kurss Šveitsi frangi suhtes kukub, on see riigi tasemel piiramatu kohustus. See, et nad panku pitsitavad, on paratamatus. On ainult aja küsimus, millal nad teevad seaduse nagu Eestis, et pangad muutuksid vastutustundlikumaks."

Leidub huvitavaid aktsiaid. Vaatamata Ungari majandusprobleemidele ja valitsuse käitumisele leidub fondijuhtide ja analüütikute arvates Ungaris atraktiivseid aktsiaid.

"Ma ei usu, et panku sunnitakse täies mahus välisvaluutalaene alla turuhinna konverteerima, sest rahvusvaheline kriitika on liiga tugev ja teiseks on forindilaenud kalliks muutunud. Tõenäolisem on kompromiss, kus pangad, riik ja laenuvõtjad jagavad valuutakahjumit," ütles SEB Kasvufondi juht Alo Kullamaa. "Kuivõrd OTP (Ungari pank - toim) on hästi kapitaliseeritud ning madalalt hinnatud. Kõige huvitavamaks Ungari ettevõtteks peame praegu kütusekontserni MOL, mille viimase aja hinnatugevuse põhjus on küll hoopis tootmisvõimalustes Iraagis," lisas Kullamaa.

"Mis puudutab Ungari aktsiaturgu, siis kuna investorid seda "vihkavad", on seal ka võimalusi," ütles Kivinurm-Priisalm. "Üheks nendest on OTP, mis on hästi kapitaliseeritud ning praegu madalal hinnatasemel. Risk on aga, et riik pitsitab veel."

Hetkel kuum